Contabil junior la societate de servicii de intermediere financiara (SSIF)

TRANSILVANIA CAPITAL S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

1. Asigura evidenta contabila a stocurilor, a relatiilor cu tertii, a trezoreriei si evidenta veniturilor si cheltuielilor
 Contabilizeaza facturile emise pentru clientii interni
 Inregistreaza incasarile si platile in lei conform extrasului de cont
-efectuesza zilnic reconcilieri intre evidentele proprii si cele din extrasele de cont
 Opereaza incasarile si platile in numerar conform registrului de casa
 Opereaza avansurile din trezorerie conform deconturilor
 Inregistreaza facturi de prestatii furnizori interni
 Inregistreaza intrari de marfa in baza documentelor primite de la magazie (facturi interne, facturi externe, DVI si NIR)
2. Intocmeste situatii si rapoarte financiar-contabile si verifica corelarea acestora
 Intocmeste saptamanal lista facturilor emise si neincasate si lista avansurilor disponibile in lei
 Intocmeste balante de verificare pentru clienti
 Intocmeste liste de avansuri din trezorerie
 operarea zilnica a facturilor emise, a incasarilor pe facturi si in avans
 operarea zilnica a facturilor de la furnizori pt. prestatii diverse, precum si a platilor catre acestia
 verificarea zilnica a soldurilor din banca, casa si avansuri din trezorerie in lei
 incadrarea corecta a documentelor contabilizate pe venituri si cheltuieli
Legat de disciplina muncii, raspunde de:
 Imbunatatirea permanenta a pregatirii sale profesionale si de specialitate
 Pastrarea confidentialitatii informatiilor si a documentelor legate de firma
 Utilizarea resurselor existente exclusiv in interesul firmei
 Respectarea prevederilor normativelor interne si a procedurilor de lucru privitoare la postul sau
 Adopta permanent un comportament in masura sa promoveze imaginea si interesele firmei
 Se implica in vederea solutionarii situatiilor de criza care afecteaza firma
 Intocmeste situatiile catre entitatile pietei de capital in termen
 Intocmeste si transmite in termen situatii solicitate de catre conducerea societatii

CERINTE

-experienta in contabilitate 3-5 ani
-reprezinta un plus utilizarea programelor de contabilitate IBS Financial sau Capital Software
-limba engleza si/sau germana obligatoriu

DESCRIEREA FIRMEI

Societate de servicii de intermedieri financiare