Contabil Junior Clienti&Asistent Departament Financiar

UPC Romania S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Receptioneaza toate documentele primite in departamentul Financiar-Contabil si tine evidenta tuturor facturilor primite intr-un raport;
- Verifica si face follow-up cu alte departamente pe documentele incomplete pentru a se asigura ca acestea sunt corecte si complete;
- Colecteaza si inregistreaza in sistemul TrueHR concediile efectuate in cursul unei luni de catre membrii departamentului Financiar-Contabil;
- Efectuaza inchiderea lunara a pontajelor si verifica impreuna cu Managerii din departament evidenta orelor lucrate/concediilor etc. din pontajul lunar;
- Emite Purghasing Request Form-ul si Purchaising Order-ul pentru solicitarile primite din departamentul FA si realizeaza follow-up pentru aprobarea acestora;
- Ofera suport, accordat in permanenta, echipei departamentului FA in vederea derularii activitatii de administrare;

- Inregistreaza si raporteaza incasarile prin casa si prin banca, alte mijloace de plata, din conturile de clienti si reconcilierea acestora cu cele din sistemul de factuarea si management al clientilor;
- Realizeaza reconcilierea periodica a incasarile existente in conturile de clienti din sistemul contabil cu a celor din sistemul de management al clientilor ;
- Inregistreaza incasarile si realizeza raportarea soldurilor conturilor de debitori, altii decat clientii de CATV, internet, telefonie;
- Pregateste rapoartele de inchidere de luna in sistemele RAS cu privire la conturile de clienti, transmitandu-le corect, complet si la timp;
- Ofera suport managementului cu orice alte informatii suplimentare, ori de cate ori este nevoie;
- Asigura arhivarea documentelor si documentarea tuturor operatiunilor conform legii si procedurilor companiei;
- Ofera sprijin celorlalti colegi atunci cand este solicitat fara sa neglijeze responsabilitatile proprii;
- Contribuie activ la indeplinirea obiectivelor departamentale.

CERINTE

- Studii superioare finalizate
- 1 an intr-o pozitie similara, de preferat intr-o companie din domeniul telecomunicatiilor
- Abilitati de comunicare; flexibilitate, deschidere la sugestii, gandire pozitiva
- Buna organizare, precizie, spirit analitic, atentie la detalii
- Integritate si dedicare; deschidere si onestitate
- Spirit de initiativa, proactivitate; dorinta de perfectionare continua
- Orientare catre rezultate; eficienta; rezolvarea problemelor si depasirea obstacolelor ce apar
- Interes pentru maxima satisfactie a clientilor interni si externi
- Cunostinte bune teoretice si practice in domeniul contabilitatii RAS in ceea ce priveste contabilitatea si raportarea operatiunilor din conturile de clienti
- Cunoasterea limbii engleze – nivel mediu
- Bune abilitati de lucru cu calculatorul: Oracle, Word, Excel, PowerPoint

UPC este una dintre cele mai dinamice companii multinationale din industria de comunicatii prin cablu din Romania. UPC face parte din Liberty Global, Inc. (LGI), unul dintre liderii mondiali in furnizarea de servicii de televiziune, voce si date, cu operatiuni in 16 tari, 10 dintre acestea din Europa. Prezenta in Romania inca din 1992, UPC este pregatita sa ofere servicii moderne in banda larga la nivel national: televiziune analogica si digitala, internet de mare viteza, servicii competitive de telefonie digitala.