Contabil Financiar cu experienta in activitatea de factoring si scontare (Retail, Distributie)

QLT

Job expirat

RESPONSABILITATI

Compania importa si distribuie la nivel national materiale electrice, lucreaza cu conturile internationale si locale.

Responsabilitati:
Inregistreaza incasarile si platile in lei si in valuta conform extrasului de cont;
Opereaza incasarile si platile in numerar conform registrului de casa;
Opereaza avansurile din trezorerie conform deconturilor;
Opereaza plati interne si externe prin Internet Banking;
Inregistreaza facturi de prestatii furnizori interni;
Inregistreaza intrari de marfa in baza documentelor primite;
Intocmeste lista facturilor emise si neincasate si lista avansurilor disponibile in lei;
Intocmeste liste de avansuri din trezorerie.
Operarea zilnica a facturilor emise, a incasarilor pe facturi si in avans;
Operarea zilnica si lunara a facturilor de la furnizori pentru prestatii diverse, precum si a platilor catre acestia;
Verificarea zilnica a soldurilor din banca, casa si avansuri din trezorerie in lei;
Incadrarea corecta a documentelor contabilizate pe venituri si cheltuieli;
Intocmeste situatii si rapoarte financiar-contabile si verifica corelarea acestora;
Mentinerea relatiei cu administratii financiare si alte autoritati in numele clientilor;
Reprezinta societatea in cazurile incredintate prin delegare, in cazul controalelor autoritatilor abilitate;
Verifica si garanteaza scadentele fiscale ale clientilor companiei;
Intocmirea si depunerea declaratiilor fiscale si a situatiilor financiare anuale/semestriale;
Alte activitati specifice evidentelor financiar- contabile.

CERINTE

Cunoaste procedurile de factoring si scontare- reprezinta avantaj;
Realizeaza situatii zilnice cu viitoarele scadente;
Experienta relevanta in relatia cu bancile (credite , linii de credite , reinnoire linie de credit , etc.
Studii superioare de specialitate;
Experienta minim 2 - 3 ani in domeniu pe o pozitie similara;
Cunoasterea legislatiei si a documentelor financiare;
Abilitati de comunicare si spirit de echipa;
Abilitati de organizare, coordonare, minutiozitate, atentie la detalii.

BENEFICII OFERITE

Oferta:
Salariu motivant, se va negocia in functie de nivelul profsional;
Transport asigurat (locatie Pipera-Tunari) si masa de pranz;
Posibilitatea de a lucra intr-un mediu profesionist.

Detalii: www.qlt.ro

Identificam, selectionam si recomandam candidati talentati prin care companiile se pot dezvolta.

Oamenii fac diferenta, iar succesul unei companii este garantat doar de calitatea oamenilor integrati in companie.