Contabil

TECNIC CONSULTING ENGINEERING SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Contabil junior :
- Intocmeste zilnic documentele contabile primare;
( registru de casa; facturi; deconturi si ordine de deplasare ( lei/valuta); dispozitii de plata/incasare;
- Inregistreaza zilnic in programul informatic documentele financiar -contabile si le arhiveaza in bune conditii;
- Asigura relatia cu bancile si alte institutii ale statului ;
Contabil senior :
- Verifica corectitudinea intocmirii documentelor si inregistrarilor din programul informatic;
- Intocmeste si depune declaratiile lunare si anuale obligatorii pentru bugetul statului ;
- Arhivarea in bune conditii a documentelor financiar- contabile;
- Verifica /Calculeaza salariile pentru angajatii companiei si asigura procesul de salarizare folosind softul companiei;
- Consolidarea balantei companiei din Romania cu cea a Reprezentanta din R. Moldova;
-Asigura relatia cu colaboratorii din R. Moldova;
- Mentine relatia cu banca, cu administratia financiara si cu celelalte institutii ;
- Intocmirea documentelor necesare efectuarii operatiunilor bancare (instrumente si mijloace de plata)
- Intocmeste situatiile financiare anuale, precum si alte documente solicitate de catre directorul economic
- Raportarea situatiilor cerute de directorul economic si conducerea societatii;
- Intregistreaza deconturile de cheltuieli lei/valuta
- Intocmeste situatia de incasari si plati , dupa aprobarea platilor introducerea acestora in aplicatiile bancare;
-Organizeaza si coordoneaza inventarierea anuala ;
-Organizeaza si coordoneaza activitatea comisiei de casare;
-Intocmeste situatia de venituri si cheltuieli pe centre de cost;
-Intocmeste situatiile statistice;

CERINTE

- experienta in contabilitate de minim 5 ani;
- cunostinte de utilizare a programului specializat OMC (reprezinta un avantaj) ;
- experienta evidenta contabila minim 5 an;
- bune cunostiinte de operare PC ( Excel, Word);
- studii superioare financiar- contabile ;
- bune cunostinte de limba engleza;
- cunostinte solide ale legislatiei si procedurilor financiare romane;
- abilitati de organizare si planificare;
- meticulozitate si acuratete;
- spirit analitic, lucrul in echipa;
- seriozitate.

BENEFICII OFERITE

- salariu atractiv, negociabil in functie de experienta