Contabil

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Înregistreaza zilnic toate tranzactiile financiare si arhiveaza in
bune conditii documentele financiar-contabile ale societatii si ale persoanei fizice autorizate;
- Intocmeste facturile pentru clientii cu care societatea are contracte;
- Realizează rapoarte zilnice, săptămânale şi lunare despre situaţia
contului bancar şi situaţia fluxului de numerar;
- Intocmeste si depune declaratiile lunare/trimestriale/anuale obligatorii
pentru bugetul statului ale societatii si ale persoanei fizice autorizate, precum si declaratia anuala privind impozitul retinut la sursa (Declaratia 205);
- Urmareste bugetele de investitii;
- Intocmeste documentele necesare efectuarii operatiunilor bancare
(instrumente si mijloace de plata);
- Intregistreaza deconturile de cheltuieli lei/valuta
- Intocmeste ordine de plata si inregistreaza extrasele bancare
lei/valuta;
- Intocmeste balantele de verificare lunare (sintetica si analitica), precum
si celelalte jurnale si registre obligatorii;
- Efectueaza inventarierea anuala si se ocupa de confirmarea soldurilor catre terti(clienti, furnizori, banci);
- Intocmeste si depune situaţiile financiare semestriale si anuale;
- Completeaza registrele obligatorii ale societatii si ale persoanei fizice autorizate, conform legii;
- Se ocupa de obtinerea documentatiilor pentru participare la licitatii;
- Mentine relatia cu banca, administratia financiara si cu celelalte
institutii;
- Intocmeste statele de plata lunare, pontajele, fluturasii de salariu pentru angajatii companiei si asigura procesul de salarizare folosind un soft corespunzator;
- Intocmeste contracte de munca, acte aditionale, decizii de incetare si opereaza in REVISAL, in termenele legale, toate aceste modificari;
- Intocmeste adeverinte pentru salariatii companiei;
- Intocmeste raportarile privind gestiunea deseurilor catre Agentia de Mediu;
- Raportarea situatiilor cerute de directorul societatii.

CERINTE

- studii superioare contabilitate
- experienta in contabilitate de minim 3 ani
- cunostinte de utilizare programe specializate(Saga)
- bune cunostiinte de operare PC (Excel, Word)
- cunostinte solide ale legislatiei si procedurilor financiare romane
- abilitati de organizare si planificare
- meticulozitate si acuratete
- spirit analitic, lucru in echipa
- seriozitate