Consultant senior fonduri europene

Omega Trust

Job expirat

RESPONSABILITATI

Analiza oportunitatilor de finantare existente si identificarea continua de noi oportuntati de finantare;
✓ Consilierea clientilor privind accesarea fondurilor europene, identificarea si recomandarea celor mai optime surse de finantare in acord cu nevoile clientului;
✓ Asistarea clientilor pe intreaga perioada a derularii proiectelor si pe perioada de monitorizare a a acestora;
✓ Evaluarea criteriilor privind respectarea conditiilor de eligibilitate;
✓ Intocmirea documentatiei specifice in vederea obtinerii finantarii nerambursabile, precum: Plan de Afaceri, Studii de fezabilitate, Cereri de finantare, Analize cost-beneficiu, alte documente prevazute prin Ghidul programului de finantare;
✓ Analiza fezabilitatii economico-financiare a investitiei;
✓ Realizare cashflow financiar, calcul indicatori de performanta si sustenabilitate financiara (fluxul de numerar, valoarea actualizata neta, rata interna de rentabilitate etc.)
✓ Estimare cost al investitiei prin intocmirea bugetului investitiei pentru fiecare obiectiv prevazut prin documentatia de proiect in acord cu legislatia nationala in vigoare (HG 28/2008, HG 907/2016 – constituie un avantaj);
✓ Elaborarea diferitelor scenarii tehnico-economice, a previziunilor financiare si indicatorilor financiari ca parte integrata documentatiei de finantare;
✓ Selectarea si justificarea corespunzatoare a scenariilor tehnico-economice recomandate pentru realizarea investitiei;
✓ Verificarea conformitatii tehnico-administrative a documentelor anexe ale proiectului in acord cu cerintele programului;
✓ Gestionarea relatiei cu clientii pe parcursul elaborarii si derularii proiectelor;
✓ Asigurarea managementului pentru implementarea proiectelor cu finantare nerambursabila.
✓ Intocmirea documentatiilor specifice implementarii proiectelor: dosare de achizitie, cereri de prefinantare/rambursare/ plata, rapoarte tehnico-financiare si de progres, notificari, acte aditionale etc;
✓ Organizarea si derularea procedurilor de achizitii, asistenta acordata beneficiarilor in realizarea acestora;
Monitorizarea activitatilor in vederea implementarii proiectelor conform graficelor Gantt;
✓ Suport in procesul de comunicare si corespondenta cu Autoritatile de Management si Organismele Intermediare, in perioada elaborarii si depunerii dosarului de finantare si a derularii proiectului;
✓ Participare la vizitele de monitorizare in procesul de implementare;
✓ Asistenta privind gestionarea implementarii proiectului prin intermediul aplicatiei MySMIS;
✓ Realizarea oricaror actiuni/activitati necesare proiectului si relative la contractul de finantare nerambursabila, inclusiv a situatiilor care implica modificari substantiale ale proiectului;
✓ Consultanta acordata Beneficiarului in realizarea rapoartelor de durabilitate in etapa post-implementare a proiectului;

CERINTE

Studii superioare finalizate prin diploma Licenta si Masterat (profil economie, finante-banci, management, alte domenii conexe);
✓ Experienta profesionala specifica minim 3 ani (preferabil 5 ani) in domeniul accesarii si implementarii de proiecte finantate prin fonduri europene sau guvernamentale (POSCCE, PODSRU, POC, POR, POIMM 2014-2020 constituie un avantaj, fonduri norvegiene, alte programe de finantare);
✓ Experienta de min. 1 an in elaborarea analizelor cost-beneficiu, studii de fezabilitate, studii de piata si dezvoltare afaceri, realizarea de prognoze tehnico-economice, calcul si interpretare indicatori de performanta financiara;
✓ Cunostinte solide in domeniul contabilitatii, a interpretarii situatiilor financiar-contabile;
✓ Cunostinte de limba engleza nivel avansat;

BENEFICII OFERITE

Mediu dinamic;
✓ Posibilitati de dezvoltare profesionala si personala de-a lungul activitatii derulate in cadrul firmei (programe de training anuale, feedback asupra obiectivelor definite prin planul personal si de cariera etc.);
✓ Stabilitate, contract de munca pe perioada nedeterminata;
✓ Bonusuri avantajoase stabilite in functie de implicarea in buna derularea a activitatii in cadrul firmei si gestionare cu success a proiectelor proprii.

Te vei alatura unei echipe tinere si dinamice de consultanti cu experienta, care ofera un mediu de lucru placut;
✓ Vei avea oportunitatea de a lucra si gestiona proiecte din diferite industrii, respectiv de a colabora cu o paleta larga de clienti;
✓ Oferim posibilitatea definirii propriului plan de dezvoltare in cadrul unei companii foarte dinamice si competitive;
✓ Oferim un mediu excelent pentru dezvoltarea carierei in domeniul consultantei si managementului proiectelor finantate prin fonduri europene sau guvernamentale;
✓ Ne straduim sa devenim cea mai puternica companie locala in domeniul consultantei in urmatorii ani.

OMEGA Trust este o companie specializata in furnizarea serviciilor de audit si consultanta in domeniul tehnologiei informatiei. OMEGA Consulting este specializata in furnizarea de servicii de consultanta in management pentru accesarea granturilor nerambursabile.