CONSILIER JURIDIC specializat in domeniul ACHIZITIILOR PUBLICE

Asociatia PartNET - Parteneriat pentru Dezvoltare Durabila

Job expirat

RESPONSABILITATI

Asociatia PartNET – Parteneriat pentru Dezvoltare Durabila din Bucuresti organizeaza un proces de selectie pentru pozitia de Consilier Juridic specializat in domeniul achizitiilor publice, cu experienta pe aceasta pozitie in proiecte finantate prin POSDRU sau alte programe operationale.

Responsabilitatile Consilierului Juridic:

 Acorda consultanta juridica de specialitate in activitatile proiectelor finantate din fonduri europene, atat pentru beneficiar cat si pentru partenerii acestuia;
 Realizeaza achizitiile publice din proiecte conform procedurilor interne din cadrul organizatiei si reglementarilor legale in vigoare;
 Concepe, redacteaza si avizeaza contracte sau alte acte juridice incheiate de societate cu alte persoane, fizice sau juridice ;
 Redacteaza diverse documente (declaratii, cereri, procese verbale etc.);
 Redacteaza opinii juridice cu privire la aspecte legale ce privesc activitatea societatii;
 Raspunde de modul de realizare a consilierii juridice;
 Raspunde de realizarea corecta a documentelor juridice care se intocmesc in cadrul proiectului;
 Gestioneaza actele juridico-legale ale firmei: acte constitutive, decizii interne, etc.
 Avizeaza din punct de vedere al tehnicii legislative şi al corelarii cu prevederile altor acte normative, proiectele initiate de Asociatia PartNET;
 Asista managerii de proiecte in toate actiunile legale desfasurate.
 Indruma, sprijina si controleaza aplicarea corecta a legislatiei in vigoare la nivelul angajatorului si a proiectelor desfasurate de acesta;
 Exercita alte atributii prevazute de normele in vigoare pentru domeniul sau de competenta şi potrivit pregatirii de specialitate;

Persoanelor selectate pentru interviu li se vor solicita urmatoarele documente:

 Curriculum Vitae modelul Europass in limba romana
 Diplome ce atesta educatia din CV
 Contracte, adeverinte, referinte, recomandari etc. pentru atestarea experientei din CV

CERINTE

 Studii superioare in domeniul juridic;
 Utilizeaza limba engleza la nivel avansat; limba italiana si/sau germana constituie un avantaj;
 Detine certificat recunoscut ANC de “Expert achizitii publice”
 Cunoaste normele de specialitate ce reglementeaza obiectul de activitate al organizatiei
 Detine atestat de Consilier juridic
 Detine cunostinte avansate si actualizate de Drept Civil, Drept Comercial (in special Achizitii publice) si Dreptul Muncii
 Detine experienta profesionala de minim 5 ani intr-o pozitie similara;
 Detine experienta profesionala de minim 2 ani in proiectele finantate din fonduri structurale, cu atributii in organizarea si gestionarea achizitiilor. Experienta in proiecte finantate prin POSDRU constituie un avantaj.
 Demonstreaza competente si cunostinte legislative avansate in domeniul achizitiilor publice.
 Operare P.C- pachet MS Office la nivel avansat;
 Capacitate de a respecta termene limite
 Abilități organizatorice, interrelaționare și negocierea situațiilor problematice, putere de decizie, asumare de responsabilități;
 Atitudine pozitiva, fire comunicativa si pro activa
 Rezistenta la stres si atentie distributiva
 Disponibilitate pentru program prelungit in perioadele aglomerate

BENEFICII OFERITE

 Pachet salarial şi de beneficii motivant, adecvat experientei si responsabilitatilor;
 Posibilitatea de a lucra într-un mediu profesionist și dinamic.
 Posibilitate de dezvoltare profesională și personală.

Asociatia PartNET - Parteneriat pentru Dezvoltare Durabila este persoana juridica romana de drept privat, cu scop nepatrimonial, nonprofit, neguvernamentala si independenta, avand misiunea de a contribui la dezvoltarea durabila pe plan economic, social si cultural, la nivel local, regional şi national, în mediul urban şi rural, care implementeaza proiecte finantate din fonduri europene.