Consilier Juridic în cadrul Serviciului Contencios

Uniunea Națională a Executorilor Judecătorești din România

Job expirat

RESPONSABILITATI

ATRIBUȚIILE ȘI RESPONSABILITĂȚILE PRINCIPALE ALE POSTULUI:

a) întocmeşte propuneri pentru elaborarea, modificarea şi/sau completarea legislației în domeniu, a regulamentelor, hotărârilor, deciziilor, dispozițiilor şi instrucţiunilor UNEJ, atunci când este necesar;
b) formulează răspunsuri la solicitări ale autorităţilor statului sau la memorii transmise spre soluţionare de către aceste autorităţi;
c) furnizează servicii de consiliere juridică celorlalte structuri organizatorice din cadrul UNEJ;
d) avizează pentru conformitate/legalitate actele emise de către structurile organizatorice ale UNEJ, la solicitarea acestora;
e) emite opinii juridice asupra actelor cu caracter juridic în legătură cu activitatea UNEJ;
f) întocmește documente de ieşire (acțiuni, întâmpinări, note scrise, căi de atac, etc.), documente transmise altor structuri interne (puncte de vedere, opinii juridice, informaţii solicitate în scris etc.), notele prezentate Congresului UNEJ/Consiliului UNEJ/conducerii UNEJ privind activitatea serviciului, etc.;
g) participă, în limita competenţelor consilierilor juridici, la grupuri de lucru, constituite atât la nivelul UNEJ, cât şi la nivel interinstituţional;
h) reprezintă interesele UNEJ în faţa instanţelor judecătoreşti de orice nivel, în faţa instituţiilor de orice natură, precum şi faţă de orice persoană fizică sau persoană juridică, română sau străină, conform mandatului acordat;
i) redactează actele necesare dosarelor aflate pe rolul instanţelor de judecată, arbitrale sau în procedură de mediere în care UNEJ este parte şi cererile prin care se exercită căile de atac împotriva hotărârilor judecătoreşti/actelor nefavorabile, precum şi orice alte acte necesare reprezentării intereselor UNEJ, în faţa instituţiilor de orice natură, precum şi faţă de orice persoană fizică sau juridică, română sau străină;
j) ţine evidenţa dosarelor de instanţă instrumentate şi a termenelor de judecată, în registrele sau evidenţele electronice special constituite în acest sens;
k) monitorizează hotărârile judecătoreşti rezultate în urma soluţionării litigiilor instrumentate, susceptibile de executare silită, în vederea legalizării și demarării demersurilor specifice pentru recuperarea sumelor de bani datorate UNEJ;
l) participă la negocieri pentru rezolvarea pe cale amiabilă a unor situaţii potenţial litigioase care implică UNEJ;
m) întocmeşte raportări în legătură cu situaţia litigiilor la nivelul UNEJ;
n) monitorizează toate dosarele aflate pe rolul instanțelor de judecată în care UNEJ este parte sau care au legătură cu activitatea desfășurată de UNEJ şi semnalează conducerii instituţiei sarcinile ce îi revin din acestea;
o) avizează pentru conformitate/legalitate contracte, protocoale, redactează proiecte de contracte, protocoale şi participă la negocierea clauzelor legale contractuale în care UNEJ este parte, la solicitarea structurii organizatorice de specialitate inițiatoare;
p) monitorizează și centralizează permanent problemele și situațiile de aplicare neunitară a legislației, apărute în procedura de executare silită;
q) oferă suportul tehnic în vederea organizării concursurilor/examenelor de admitere în profesie și a examenelor de definitivat organizate de Uniunea Națională a Executorilor Judecătorești;
r) participă la elaborarea trimestrială a Buletinului executorilor judecătorești;
s) elaborează notele de aprobare/informare care urmează a fi prezentate Consiliului UNEJ privind problematica referitoare la sfera de activitate a serviciului din care face parte;
t) analizează, la solicitarea conducerii UNEJ, reclamaţiile/sesizările formulate de către petenți sau de către anumiți executori judecătorești sau alte entități şi redactează propunerile corespunzătoare pe care le înaintează conducerii UNEJ; etc.

CERINTE

STUDII ȘI EXPERIENȚĂ:

a) Studii: superioare în domeniul drept/ştiinţe juridice, absolvite cu diplomă de licență;
b) Experiență de specialitate juridică acumulată: minimum 3 ani;
c) Experiență în domeniul contencios sau al executării silite, în special: minimum 2 ani.

COMPETENȚE COMPORTAMENTALE:

- Orientare către performanță;
- Cooperare;
- Integritate organizațională.

ALTE CONDIȚII DE ÎNSCRIERE LA CONCURS:

A. Condiții generale
- candidatul trebuie să aibă cetățenia română, domiciliul în România și capacitate deplină de exercițiu;
- candidatul trebuie să beneficieze de drepturile cetățenești;
- apt din punct de vedere medical pentru îndeplinirea funcţiei;
- starea de sănătate este atestată pe bază de examen medical de specialitate;
- să prezinte garanțiile morale necesare exercitării atribuțiilor avute în vedere (să nu fi fost condamnat definitiv pentru săvârșirea unei infracțiuni; să nu fi desfășurat activitate de poliție politică; să nu fi fost destituit dintr-o funcție publică în ultimii 5 ani);
- îndeplineşte condiţiile de studii şi vechime în specialitate, precum și pe cele de integritate stabilite în anunțul de recrutare;

B. Condiții specifice
• Pregătire complementară (cursuri de specializare): cunoştinţe legislaţie specifică activităţii de executare silită, cunoștințe solide în domeniul elaborării actelor normative, precum și alte specializări relevante;
• Limba engleză: nivel mediu;
• Cunoștințe operare PC: nivel mediu.
• Disponibilitate de deplasare în țară, ocazional

LEGISLAȚIE DE REFERINŢĂ ŞI LEGISLAȚIE CONEXĂ

- Legea nr. 188/2000 privind executorii judecătorești, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
- Regulamentul de punere în aplicare a Legii nr. 188/2000 privind executorii judecătoreşti, aprobat prin Ordinul ministrului justiţiei nr. 210/2001, cu modificările şi completările ulterioare,
- Statutul Uniunii Naționale a Executorilor Judecătorești şi al profesiei de executor judecătoresc, aprobat prin Hotărârea Congresului U.N.E.J. nr. 19/2010, cu modificările și completările ulterioare
- Codul de procedură civilă, republicat, cu modificările și completările ulterioare;
- Legea societăților nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

6. DOSARUL DE CANDIDATURĂ:
Conține următoarele elemente:
1. Formularul de candidatură;
2. CV în format Europass;
3. Scrisoare de intenție;
4. Scrisoare/scrisori de recomandare de la persoane care cunosc trecutul profesional al candidatului (prezintă un avantaj);
5. Copie a actului de identitate al candidatului.

Se admit doar dosare complete de candidatură.

Uniunea Națională a Executorilor Judecătorești din România reprezintă o organizație profesională cu personalitate juridică, care are ca membrii toți executorii judecătorești în funcție.
Uniunea Națională a Executorilor Judecătorești - în conformitate cu prevederile statutare – acționează pentru asigurarea prestigiului și autorității profesiei de executor judecătoresc, având ca scop principal reprezentarea și apărarea intereselor profesionale ale membrilor săi atât în plan național cât și internațional.