Consilier Juridic - Dreptul Muncii

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectivul principal al rolului: Furnizeaza servicii juridice complete functiunilor de Resurse Umane, avand ca scop protejarea intereselor Romtelecom si asigurarea respectarii legilor si a reglementarilor în vigoare.

Raporteaza catre: Avocat Coordonator Divizia Juridica Achizitii, Filiale si Relatii de Munca

Responsabilităţile cheie:

In materia relatiilor colective de munca:

- Gestionarea relatiei Romtelecom - organizatii sindicale;

- Negocierea, redactarea si inregistrarea contractului colectiv de munca la nivel de unitate;

- Drepturile si obligatiile angajatorilor in domeniul sanatatii si securitatii in munca; Participarea in Comitetul de Securitate si Sanatate in Munca si asistenta juridica in domeniul securitatii si sanatatii in munca

- Gestionarea problemelor nascute din aplicarea contractului colectiv de munca contracte colective de munca (de exemplu: redactarea documentelor de raspuns la solicitarile formulate de organizatiile sindicale, formularea punctelor de vedere cu privire la diferitele solicitari ale salariatilor, etc);

- Procedura concedierii colective;

- Revizuirea politicilor si procedurilor companiei;

In materia relatiilor individuale de munca privind:

- Probleme legate de incheierea, executarea si incetarea contractelor individuale de munca

- Procedura de cercetare disciplinara; Cercetarea cazurilor disciplinare in cadrul Comisiei de cercetare disciplinara;

- Procedura necorespunderii profesionala;

- Redactarea documentelor de reorganizare a societatii cu impact asupra structurii organizatorice, inclusiv implementarea masurilor de concediere a salariatilor ca urmare a implementarii acestor proiecte;

- Formulare puncte de vedere privind sesizari/adrese primite din partea diferitelor autoritati/institutii ale statului.

CERINTE

- Studii superioare de specialitate

- Experienta de min. 5 ani in domeniul dreptului muncii

- Excelenta cunoastere a limbii engleze (inclusiv cunoasterea vocabularului cu specific juridic)

- Orientare catre client si catre rezultat

- Capacitate de analiza, evaluare, corelare si sinteza a informatiilor

- Capacitate de asumare a riscurilor

- Consecventa si perseverenta

- Spirit de echipa

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...