Consilier juridic / agent procedural

BIROU EXECUTOR JUDECATORESC DURUIAN IONEL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Descriere si responsabilitati:
- redactare documente activitatii specifice ( acte de executare silita, notificari, etc);
- monitorizare dosare executionale;
- preluarea, inregistrarea, indosarierea si arhivarea corespondentei.
Beneficii:
- mediu de lucru profesionist, beneficii suplimentare in functie de performante.

CERINTE

Studii de specialitate (inclusiv în curs de finalizare).
Cunoștințe în mediul de lucru Microsoft Office.
Capacitate foarte buna de comunicare.
Capacitate de analiza si de solutionare a problemelor.
Abilităţi de negociere.
Spirit organizatoric.
Capacitate de a a lucra in echipa.
Integritate, loialitate si punctualitate.

DESCRIEREA FIRMEI

Executorul judecatoresc indeplineste urmatoarele atributii:
Punerea in executare a dispozitiilor cu caracter civil din titluriile executorii.
Notificarea actelor judiciare și extra judiciare.
Comunicarea actelor de procedura.
Recuperarea pe cale amiabila a oricărei creante.
Aplicarea masurilor asiguratorii dispuse de instanta judecatoreasca.
Constatarea unor stari de fapt in conditiile prevazute de Codul de procedura civila
Intocmirea proceselor-verbale de constatare, In cazul ofertei reale urmate de consemnarea sumei de catre debitor, potrivit dispozitiilor Codului de procedura civila.
Intocmirea, potrivit legii, a protestului de neplata a cambiilor, biletelor la ordin si a cecurilor, dupa caz
Orice alte acte sau operatiuni date de lege în competenta lui.