CONSILIER JURIDIC

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Responsabilitati

- Redacteaza, analizeaza si avizeaza documente cu caracter juridic: contracte comerciale, acte aditionale, acorduri, decizii, etc.
- Urmareste legalitatea incheierii contractelor cu terti;
- Asigura recuperarea creantelor societatii (notificari, somatii, convocari la conciliere, cereri de chemare in judecata, reprezentare in instanta) si reprezinta societatea in procesele de executare silita;
- Asigura consultanta juridica de specialitate tuturor departamentelor;
- Se asigura ca toate departamentele din cadrul companiei au documentele obligatorii din punct de vedere legal (cele solicitate de autoritati in cadrul controalelor);
- Urmareste aparitia actelor normative si informeaza managementului firmei cu privire la modificarile legislative aparute care pot afecta activitatea firmei;
- Intocmeste formalitatile prevazute de lege in cazul modificarii actului constitutiv, asigurand inregistrarea documentelor la Oficiul Registrului Comertului si publicarea acestora in Monitorul Oficial;
- Vizeaza pentru legalitate deciziile emise de conducerea societatii;
- Avizeaza toate documentele cu caracter de norme si regulamente care reglementeaza activitatea societatii;
- Urmareste respectarea legalitatii in cazul incheierii, modificarii si desfacerii contractelor individuale de munca;
- Asigura asistenta juridica in fata oricaror organe jurisdictionale;
- Reprezinta institutia in relatiile cu autoritatile, instantele de judecata, etc

CERINTE

- Studii superioare juridice - obligatoriu;
- Minim 3 ani experienta intr-o pozitie similara;
- Cunoasterea legislatiei in vigoare (comerciala; legislatia muncii; jurisprudenta, etc.)
- Foarte bune abilitati de comunicare si relationare;
- Capacitate de decizie si organizare, motivatie, persoana orientata spre rezultate;
- Abilitati de analiza si sinteza;
- Excelente abilitati de utilizare PC (MS Office);
- Seriozitate, responsabilitate, punctualitate.

BENEFICII OFERITE

Pachet atractiv (se va discuta in cadrul interviului)