Consilier clientela persoane fizice

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Principalele responsabilităţi:

1.Dezvolta relatiile cu clientii pe care ii are in portofoliu

- Vinde produsele si serviciile bancii, urmarind indeplinirea obiectivelor personale comerciale ;
- Consiliaza clientii din portofoliu
- Urmareste cresterea rulajelor conturilor pentru clientii existenti, prin propunerea de noi produse si servicii personalizate pe tip de client
- Supravegheaza riscurile si optimizeaza rentabilitatea relatiilor a caror responsabilitate o are
- Fidelizeaza clientii prin calitatea produselor si a serviciilor oferite
- Urmareste evolutia relatiilor cu clientii, consiliaza si rezolva reclamatiile in colaborare cu alte servicii ale bancii
- Actualizeaza fisele clientilor
- Redacteaza rapoarte de activitate,
- Urmareste indeplinirea obiectivelor anuale privind numarul si gradul de echipare a clientilor din portofoliile alocate
- Urmareste evolutia soldurilor si operatiunile clientilor importanti
- Transmite catre conducere raportari periodice pentru vanzarile din cadrul campaniilor nationale si locale
- Pregateste si analizeaza dosarele de credit
- Acorda credite si urmareste calitatea portofoliului de credite acordate
- Contacteaza clientii din portofoliu care inregistreaza debite

CERINTE

2. Cauta si atrage noi clienti
- Aplica politica comerciala a bancii

Studii si Experienta:

- Cunostinte generale economice; bancare generale; vanzari; despre BRD; despre concurenta; specificul si evolutia pietei
- Cunostinte tehnico-comerciale specifice produselor bancare
- Cunoasterea legislatiei romanesti in materie de credite
- Cunostinte informatice : Excel, Word , PPT
- Experienta bancara generala sau agent vanzari, asigurari, promoter, relatii publice

Profilul candidatului:

- Orientare spre client
- Comunicare
- Abilitati de vanzare si persuasiune
- Cooperare, lucru in echipa
- Obisnuinta de a lucra intr-un mediu operativ
- Organizare
- Hotarare si perseverenta in rezolvarea sarcinilor
- Orientare spre rezultat

BENEFICII OFERITE

- Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist
- Tip Contract - perioada determinata

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul aplicatiilor fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.