Cloud System Engineer

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Cloud System Engineer face parte din echipa de Cloud Computing Engineering din cadrul diviziei Infrastructure Solutions & Cloud.

Responsabilitati
Design de solutii infrastructura si virtualizare bazate pe tehnologii de virtulaizare de la Microsoft si Citrix;
Implementarea de solutii infrastructura si virtualizare bazate pe tehnologii de virtualizare de la Microsoft si Citrix;
Suport tehnic pe solutii de infrastructura si virtualizare bazate pe tehnologii Microsoft si Citrix;
Efectuarea de analize tehnice precum si oferirea de consultanta tehnica pe solutii de virtualizare si infrastructura;
Training de administrare, operare si asistenta post-implementare pentru solutiile implementate;
Redactare documentatie tehnica specifice proiectelor de implementare solutii de infrastructura si cloud.

CERINTE

Cunostinte avansate de sisteme de operare de tip server Microsoft;
Cunostinte avansate pe una din tehnologiile de virtualizare Microsoft si Citrix;
Cunostinte avansate pe aplicatii de management si operare solutii de virtualizare Microsoft sau Citrix;
Minim 3 ani experienta in implementare, administrare si configurare infrastructuri de virtualizare Microsoft sau Citrix;
Absolvent de facultate tehnica( Cibernetica/Politehnica/Informatica)
Cunostinte limba engleza (avansat);
Carnet de conducere categoria B
Cunostinte minime de:
o Sisteme de operare
o Networking si securitate;
Cunostinte minime de tehnologiii SAN;
Cunostinte aprofundate de:
o Microsoft Active Directory;
o Sisteme de operare server Microsoft (versiunea 2008 si 2012);
o Medii virtuale (Hyper-V sau Citrix);
Certificare care sa ateste aceste cunostinte pe tehnologiile de virtualizare
o Microsoft
o Citrix

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).