Cautam talente: Inginer calcul mecanic

SC EXCENT DEFI ROMANIA SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

eXcent este in cautarea de ingineri talenti si pasionati in toata Romania, pentru birourile noastre din Bucuresti, oferind contracte pe perioada nedeterminata sau stagii. Talentele cautate sunt profile tehnice de formatie in special mecanica, dar si Talente cu dubla competenta in management de proiect si dezvoltare comerciala.

600 de TALENTE repartizate in 11 locatii in Franta si 6 locatii internationale
La Rochelle Bordeaux Toulouse Figeac Bourges Nantes Saint-Nazaire Rennes Paris Belfort Marignane Youngstown Casablanca Bucarest Hambourg

Gratie politicii de recrutare si selectie exigente precum si a unei politici solide de formare continua si integrare pe post, ne asiguram de faptul ca  faptul ca, angajatii eXcent sunt experti polivalenti capabili de a aduce proiectelor noastre, un plus de valoare!

EU SUNT UN TALENT, EU APLIC!

In prezent suntem in cautarea unui Inginer Mecanic Calcul.

Acesta se va afla in subordinea Directorului industrial, avand o formare profesionala de inginer mecanic (BAC+5) si o experienta cuprinsa intre 2 si 5 ani intr-un birou de proiectare de masini prototip, masini speciale sau utilaje completata de o experienta in calcul utilizand metode cu element finit si rezistenta materialelor.
Sunt necesare cunoșterea și înțelegerea sistemelor complexe integrate în domeniile: mecanica, automatizare, hidraulica si pneumatica
Candidatul ideal va fi autonom, riguros, pedagog, reactiv, pasionat de inginerie mecanica, cu bune abilitati interpersonale, si va da dovada de spirit de echipa si simt al raspunderii.

Alaturati-va unui grup cu un puternic angajament uman, in care profesionalismul, convivialitatea, dinamismul si satisfactia clientului sunt garantele culturii noastre organizationale

CERINTE

Sarcini si responsabilitati:
COMPETENTE TEHNICE
Calcul cu elemente finite
Calcul rezistenta materialelor
Abilitatea de a identifica tipul de discretizare
Abilitatea de a identifica modurile de solicitare
Proiectarea 3D si 2D
Experiența în proiectarea de mașini speciale și / sau  linii de asamblare și / sau elemente structurale de sustinere montate in plafon și / sau utilaje de asamblare, control, montare, prelucrare, ștanțare și / sau mijloace de manipulare
ORGANIZAREA SI GESTIUNEA TEHNICA a biroului de proiectare
Analiza propunerii tehnice a lucrarii și a caietul de sarcini,
Stabilirea ipotezelor de calcul care trebuie efectuate în conformitate cu specificațiile funcționale
  Colaborare cu inginerii proiectanti pentru a defini geometria optima,
  Efectuarea calculelor și verificarea comportamentului piesei sau a subansamblului la solicitarile pentru care este calculata
  Redactarea fișierelor sau a instrucțiunilor de calcul
  Informarea privind progresul lucrării: ce ramane de facut in raport cu obectivele

Cerinte :
Inginer mecanic cu o  experienta de cel putin 2 ani intr-un birou de proiectare,
Calitati de comunicare si leadership,
Bune aptitudini de analiza si propunere,
Persoana riguroasa, cu bune capacitati de organizare,
Folosirea curenta a limbii engleze ; cunoasterea limbii franceze constituie avantaj

BENEFICII OFERITE

Beneficii:

- Mediu de lucru performant, formare si dezvoltare continua a competentelor;
- Angajatii nostri sunt parteneri ai managementului si suntem in cautarea de parteneri talentati pe perioada nedeterminata;
- Formare profesionala in Franta;
- Remuneratie in concordanta cu responsabilitatile postului si competentele detinute;
- Tichete de masa;
- Asigurare medicala tip Bussiness;
- si cel mai important:  o echipa frumoasa!
EU SUNT UN TALENT, EU APLIC
NOTA : Va multumim pentru interesul acordat companiei noastre si pentru transmiterea candidaturii dvs. Va asiguram ca toate CVurile sunt analizate si salvate in baza de date a societatii. Cu toate acestea, va informam ca vor fi contactati numai candidatii selectati pentru interviu.

DESCRIEREA FIRMEI

eXcent in lume:
Franta         Romania      USA    Mexic         Maroc

eXcent Romania, filiala locala a Grupului eXcent - grup de origine franceza, cu o prezenta internationala in continua expansiune (Franta, Marea Britanie, Germania, Mexic, USA) - este specializata in servicii de inginerie, proiectare, consultanta tehnica si managementul afacerilor in procesul industrial.

Conceptor si integrator de solutii industriale, grupul eXcent realizeaza proiecte pentru cei mai mari actori din sectorul indutrial Aeronautic, Automotive, Feroviar, Energetic, Aparare, Spatial si Naval.
Cei 600 de angajati, eXcent creaza impreuna, societatea eXcent de maine, gratie expertizei lor din sectorul ingineriei industriale, care acopera intregul proces de productie: de la Conceptie, Integrare si mentenanta industriala la Echipamente de dezvoltare si cercetare, Lean Manufacturing si Robotica, precum si serviciile transverse: Calitate, Supply chain si Cumparari.

Sunteti un inginer talentat?

Sunteti creativ, pasionat de inginerie si apreciati lucrul in echipa?

Atunci, echipa eXcent va asteapta!