Business Analyst Team Lead

Active Soft SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Actioneaza ca o legatura intre client si echipa pe care o coordoneaza, realizand documentatia proiectului;
• Estimeaza necesarul de ore/persoana pt implementarea solutiior;
• Evalueaza si compara solutiile dezvoltate intern sau extern;
• Concepe si propune solutii adecvate cu ajutorul managerului de program si al echipei pe care o coordoneaza;
• Documenteaza solutiile, asigurand transferul de cunostinte catre client prin instruirea si indrumarea acestuia;
• Ca membru al echipei de proiect executa sarcinile primite si comunica statusul acestora catre managerul de program prin evidentierea progresului fata de termene, resurse folosite, probleme, si riscuri ;
• Ca si „Project Owner” conduce si monitorizeaza obiectivele pe care le acopera proiectul, durata acestuia si calitatea rezultatelor;
• Identifica si raporteaza in timp utile problemele care ar putea afecta rezultatele proiectului ;
• Concepe si implementeaza proceduri de lucru pt principalele procese din departament (respectararea regulilor SCRUM, completare time-sheeturi, documentatie de proiecte, procedura de testare intermediara si finala etc.).

CERINTE

• Abilitati de Business Analysis (pe baza cerintelor clientului sa creeze specificatiile de proiect);
• Cunostinte temeinice privind fazele si activitatile proiectelor;
• Experienta de lucru in proiecte IT;
• Cunostinte si abilitati de analiza a datelor si diagnoza, utilizand SQL, Excel sau alte instrumente de analiza de date;
• Cunostinte privind conceptele de „user experience” si „user interface”;
• Abilitati excelente de comunicare scrisa si orala;
• Abilitati excelente de relationare interpersonala;
• Cunostinte despre principiile si standardele de asigurare a calitatii;
• Cunostinte si abilitati de concepere si documentare a specificatiilor tehnice;
• Intelegere a bazelor urmatoarelor subiecte:
o Limbaje de programare pt aplicatii web: PHP, MySQL, Java
o Programare orientata pe obiecte&servicii
• Abilitati excelente de lucru in echipa si de asertivitate;
• Cunoasterea limbii engleze scris si oral.
• Experienta in previzionare, facturare, completare timesheet, si managementul resurselor reprezinta un avantaj.
• Curios, perseverent, capabil sa lucreze autonom, creativ, proactiv,cu abilitati de rezolvare a problemelor ;
• Usor adaptabil la schimbari si propuneri.

BENEFICII OFERITE

- salariu motivant (in concordanta cu nivelul profesional si experienta);
- posibilitate de dezvoltare profesionala;
- tichete de masa;
- acces gratuit la sala de fitness si cabinet de masaj;
- alte bonusuri si avantaje.

Active SOFT este una dintre cele mai mari companii web din Romania, cu o bogata istorie (13 ani) in dezvoltarea si sustinerea de aplicatii web si mobile.
Peste 200 de angajati si colaboratori se dedica zilnic viziunii noastre, pentru a oferi vizitatorilor online: informatii, servicii si recomandari de calitate.

Dintre proiectele noastre de top amintim: 220.ro, 4tuning.ro, Calificative.ro, Clopotel.ro, Copilul.ro, CrestinOrtodox.ro, Ele.ro, Referat.ro, SfatulMedicului.ro, Studentie.ro. Peste 10 milioane de vizitatori ne acceseaza in fiecare luna.

Active SOFT - smart internet aplications.