BUSINESS ANALYST

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Efectuarea de analize de business pentru clientii companiei;
Identificarea solutiilor de imbunatatire a sistemelor clientilor;
Extragerea cerintelor pe baza documentatiei de proiect (caiet de sarcini, oferta tehnica, cadru legislativ) si intalnirilor de analiza cu clientul;
Elaborarea si validarea specificatiilor functionale impreuna cu clientii;
Elaborarea si validarea scenariilor de test impreuna cu clientii;
Pregatirea si prezentarea de preview-uri ale solutiilor catre clienti;
Elaborarea documentatiei aferente acceptantei finale si sustinerea testarii cu clientii in vederea obtinerii acceptantei;
Sustinerea de instruiri pentru utilizatorii si/sau administratorii solutiilor.

CERINTE

Experienta de minim 2 ani intr-o pozitie de Business Analyst;
Absolvent al uneia dintre facultatile “Cibernetica, Statistica si Informatica Economica“, “Automatica si Calculatoare“, “Matematica si Informatica”, sau a altei facultati cu profil informatic;
Cunostinte avansate ale metodologiilor folosite in analiza de business;
Cunostinte solide despre UML si Microsoft Office;
Certificarile si cursurile in domeniul analizei de business - constituie avantaj;
Experienta in arhitectura software – constituie avantaj;
Experienta anterioara in implementarea solutiilor de managementul documentelor sau a fluxurilor de lucru – constituie avantaj;
Cunostinte avansate in implementarea si depanarea de sisteme software de tip enterprise (ECM/ ERP/ CRM) – constituie avantaj;
Cunostinte despre gestiunea bazelor de date;
Cunostinte limba engleza: scris/ vorbit - nivel minim 8 (Scala 1-10);
Cunostinte / experienta in integrari de sisteme software enterprise (webservices, SOA, SSO, portals) - constituie avantaj;
Abilitati de comunicare / negociere;
Initiativa / Persoana proactiva;
Abilitati ridicate de colaborare cu echipa tehnica si managerul de proiect.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).