Bricks 4 Kidz Teacher

Bricks 4 Kidz Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

You will be responsible for planning and organizing your Bricks 4 Kidz classes.
This position may also lead to other events such as birthday parties, summer camps, field trips, etc.

CERINTE

*have good knowledge of English
*have experience and enjoy building with LEGO® bricks
*build a LEGO® model using a Bricks 4 Kidz model plan
*have experience and/or enjoy working with children ages 5-11
*have positive attitude, enthusiasm and good communication skills
*be on time and have an excellent work ethic
*have great organization skills
*enjoy math & science concepts
*be able to provide references

BENEFICII OFERITE

Self-development opportunities, constant teaching training and support, career opportunities, flexible schedule.

Bricks 4 Kidz® este un concept de educație creativă prin care copiii 2-14 ani învață, construiesc și se joacă cu piese LEGO®.

Programele noastre își propun introducerea unor concepte din sfera S.T.E.M. (Science, Technology, Engineering, Math) într-un mediu relaxant și non-competitiv. Educația prin joc are la bază kit-uri și planuri de construcție Bricks 4 Kidz®, special create de ingineri și arhitecți din SUA. Copiii au ocazia să se exprime creativ, să socializeze și să se joace cu piese Lego® în timp ce se familiarizează cu științele exacte.