Avocat stagiar- Birou Avocatii - Piata Unirii

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Identificarea si operarea unor strategii specifice fiecarui dosar in parte;
- Redactarea actelor/documentelor juridice: cereri de chemare in judecata, intampinari, cai de atac, plangeri, contestatii, opinii legale, notificari, revizuirea şi verificarea contractelor, etc.;
- Asistarea si reprezentarea clientilor in fata instantelor de judecata, precum si in fata diferitelor autoritati si institutii publice, notari, executori judecatoresti, etc;
- Mentinerea relatiei cu registraturile si arhivele instantelor judecatoresti, Registrul Comertului, etc.

CERINTE

- Foarte bune cunostinte teoretice de drept civil, drept procesual civil, LSC, procedura insolventei;
- Cunoasterea doctrinei si jurisprudentei atat interne cat si a celei europene;
- Foarte bine organizat, acuratete in redactarea documentelor, atent la detalii, inovativ, flexibil, dornic de perfectionare continua, atitudine pozitiva, foarte bune abilitati de relationare sociala;
- Cunoscator al limbii engleze la nivel mediu (scris si vorbit); Cunoasterea unei alte limbi straine constituie un avantaj;
- Cunostinte avansate de operare PC;
- Permis de conducere categoria B.

BENEFICII OFERITE

Avocatul stagiar va beneficia de:
- Indrumare pentru intreaga perioada de stagiatura;
- Posibilitatea de a acumula experienta, de a beneficia de indrumari practice necesare in procesul exercitarii profesiei de avocat;