Asistent Comercial Piese de Schimb - 2 ani

IPSO SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Preia și procesează comenzile zilnice către furnizorii interni și externi.
- Întocmește bazele de date necesare lansării comenzilor către furnizorii externi și interni.
- Înregistrează documentele (facturi de achiziții și de prestări servicii transport) în sistemul de gestiune.
- Gestionează transporturile interne și internaționale.
- Verifică disponibilitatea pieselor pentru rețeaua națională de Dealeri.
- Întocmește și arhivează dosarele de intrări stoc care se transmit către Departamentul Contabilitate
- Întocmește baze de date și fișiere informative la nivel național pentru utilizatorii sistemelor de gestiune interne.
- Întocmește diverse fișiere de urmărire a activității piese de schimb Distribuitor.
- Înregistrează în sistemele de lucru ale furnizorilor reclamațiile asupra inadvertențelor cantitative de piese survenite la recepție sau alte tipuri de reclamații, gestionează retururile unitare către furnizori atât din punct de vedere logistic cât și al documentelor și urmărește soluționarea lor.
- Lansează reclamații la alți furnizori interni și/ sau externi și urmăreste soluționarea lor.
- Pregătește împreună cu echipa de magazineri și participă la inventarele organizate în cadrul IPSO

CERINTE

- Studii medii
- Experiență intr-un domeniu similar de minim 2 ani.
- Cunoștințe avansate de operare calculator: Excel, Word, etc
- Cunoștințe de limba engleză, la nivel mediu
- Cunoștințe de baze de date/ întreținere baze de date reprezintă un avantaj
- Cunoștințe bune ale pieței agricole.

PROFIL CANDIDAT
- Abilități bune de relaționare si comunicare
- Persoană organizată, atentă la detalii

Societatea IPSO , este prezenta in Romania inca din 1991 si este membra a grupului familial francez Monnoyeur din Franta.

Din anul 1996, IPSO AGRICULTURA a devenit importator unic autorizat al masinilor si utilajelor JOHN DEERE, numarul 1 mondial in domeniu, cu o gama completa de tractoare, combine de recoltat , prese de balotat si alte utilaje din aceeasi categorie. Pe parcurs, a preluat si distributia altor marci de renume, precum KUHN, lider european in domeniul utilajelor antrenate de tractoare si Manitou, lider in fabricarea incarcatoarelor telescopice. Ulterior IPSO AGRICULTURA a adaugat noi nume in paleta sa de furnizori pentru a putea oferi solutii complete oricarui fermier, cum ar fi: Strom-Bednar, Geringhoff, Franquet, Kemper, Pichon, Perard, Fliegl, etc.

Rolul IPSO AGRICULTURA este de a oferi solutii integrate producatorilor agricoli din Romania, piese de schimb, service in camp si pregatirea operatorilor.

Acesta este modul in care IPSO AGRICULTURA intelege sa vina in intampinarea nevoilor si realitatilor pietei romanesti: oferind posibilitati de finantare in sisteme de credite bancare, acordand consultanta si sprijin la intocmirea dosarelor. Un alt punct important al activitatii IPSO AGRICULTURA il reprezinta pregatirea retelei teritoriale de service, echipele noastre fiind permanent specializate la firmele producatoare, pentru asigurarea standardelor de calitate corespunzatoare. Aceste cursuri sunt periodice si includ informatii atat despre utilajele existente, cat si despre modelele noi care sunt lansate pe piata romaneasca.