Animator (animatie socio-educativa), Organizator evenimente, Specialist comunicare si parteneriate (Voluntariat)

Calatorie educativa in lumea satului

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectivul proiectului nostru este dezvoltarea unui program de educatie prin joc in mediul rural, pentru copiii cu varsta intre 6-11 ani.
Proiectul faciliteaza accesul la o forma de educatie non-formala, atractiva, adaptata la nevoile copiilor, cu scopul de a elimina discrepantele rural-urban existente in domeniul educatiei.
Procesul de invatare se imbină perfect cu jocul. Copiii descoperă abilităti noi si metode de a rezolva probleme, solutii eficiente, inventeaza, testeaza idei si experiente noi.

In cadrul proiectului cautam voluntari pentru urmatoarele posturi:

Animator (animatie socio-educativa)
Organizator evenimente
Specialist comunicare si parteneriate

Ca animator va trebui sa:

- participi activ la atelierele de creativitate din cadrul
proiectului
- ajuti participantii sa atinga obiectivele de invatare
- implici participantii in procesul de invatare
- demonstrezi relevanta materialului
- creezi un cadru de invatare sanatos pentru copii

Organizatorul de evenimente trebuie sa:

- elaboreze strategia de organizare evenimente de
educatie non-formala pentru copii (carnaval,
concursuri, ateliere de creativitate)
- monitorizeze activitatile de pregatire si desfasurare ale
evenimentelor
- proiecteze bugetul evenimentelor
- solutioneze necesitatile tehnice ale derularii
evenimentului (catering, preluare video, audio, etc)
- realizeze evaluarea post eveniment

Ca Specialist comunicare si parteneriate trebuie sa:

- comunici principiile si valorile promovate de proiect in
randul potentialilor beneficiari
- mentii relatii sociale, de comunicare , cu toti
beneficiarii proiectului (scoli, centre de copii)
- promovezi imaginea proiectului in randul beneficiarilor
si/sau partenerilor, in vederea asigurarii /mentinerii
unei relatii sociale cu acestia

CERINTE

Cum arata voluntarul ideal in viziunea noastra?

- plin de entuziasm si vesel
- creativ, dedicat si pasionat de activitatea desfasurata
- din Bucuresti (pentru facilitarea intalnirilor cu echipa si
consolidarea acesteia)

BENEFICII OFERITE

Ce iti oferim noi?

- sansa de a te perfectiona profesional alaturi de o
echipa tanara si entuziasta, fiind implicat intr-un proiect
in continua ascensiune
- oportunitatea de a participa la cursuri de formare utile,
workshop-uri, conferinte
- program de lucru flexibil
- adeverinta de voluntar si recomandare care sa
dovedeasca experienta acumulata pe parcursul
colaborarii