Angajam Contabil

Eqinox Exclusiv Concept

Job expirat

RESPONSABILITATI

RELATII IERARHICE: se subordoneaza Expertului Contabil si Directorilor
RELATII DE COLABORARE: cu personalul de executie al firmei
RELATII DE REPREZENTARE: reprezinta firma fata de persoanele cu care intra in contact in interes de serviciu.

SCOPUL POSTULUI: Titularul postului asigura inregistrarea cronologica si sistematica a operatiunilor financiar-contabile angajate de societate, realizeaza si inregistreaza contracte de munca, fluturasi, state de plata salarii.

ACTIVITATI PRINCIPALE:

ASIGURA EVIDENTA CONTABILA A STOCURILOR, RELATIILOR CU TERTII, A TREZORERIEI SI EVIDENTA VENITURILOR SI CHELTUIELILOR
INTOCMESTE SI VERIFICA SITUATIILE SI RAPOARTELE FINANCIAR-CONTABILE, SALARIZARE

ATRIBUTII PRINCIPALE (si sarcini aferente):

1. Asigura evidenta contabila a stocurilor, a relatiilor cu tertii, a trezoreriei si evidenta veniturilor si cheltuielilor

Contabilizeaza facturile emise pentru clientii interni
Inregistreaza incasarile si platile in lei conform extrasului de cont
Opereaza incasarile si platile in numerar conform registrului de casa
Opereaza avansurile din trezorerie conform deconturilor
Inregistreaza facturi de prestatii furnizori interni si externi
Inregistreaza intrari de marfa in baza documentelor primite de la magazie (facturi interne, facturi externe, DVI si NIR)

2.Intocmeste situatii si rapoarte financiar-contabile si verifica corelarea acestora

Intocmeste saptamanal lista facturilor emise si neincasate si lista avansurilor disponibile in lei
Intocmeste balante de verificare pentru clienti
Intocmeste liste de avansuri din trezorerie

RESPONSABILITATILE POSTULUI:

Legat de activitatile specifice, raspunde de:

* operarea zilnica a facturilor emise, a incasarilor pe facturi si in avans
* operarea zilnica a facturilor de la furnizori pt. prestatii diverse, precum si a platilor catre acestia
* verificarea zilnica a soldurilor din banca, casa si avansuri din trezorerie in lei
* incadrarea corecta a documentelor contabilizate pe venituri si cheltuieli
* inregistrarea Contractelor de munca
* Depunerea declaratiilor
* Tine evidenta documentatiei necesare activitatilor departamentului privind salarizarea, asigurarile sociale, fluctuatia de personal, angajari, promovari, transferuri si plecari din organizatie.

Legat de disciplina muncii, raspunde de:

Imbunatatirea permanenta a pregatirii sale profesionale si de specialitate
Pastrarea confidentialitatii informatiilor si a documentelor legate de firma
Utilizarea resurselor existente exclusiv in interesul firmei
Respectarea prevederilor normativelor interne si a procedurilor de lucru privitoare la postul sau
Adopta permanent un comportament in masura sa promoveze imaginea si interesele firmei
Se implica in vederea solutionarii situatiilor de criza care afecteaza firma

AUTORITATEA POSTULUI:

Are acces la date financiare ale firmei
Solicita si utilizeaza echipamentele/consumabilele puse la dispozitie de firma

CERINTE

CERINTE
- Studii superioare/ specializare de preferinta in domeniul financiar- contabil;
- Experienta in domeniul contabil minim 2 ani;
- Simtul raspunderii, seriozitate, maturitate, integritate;
- Stil de lucru organizat, eficient, orientarea spre performanta;
- Disponibilitate pentru efort sustinut;
- CURSURI DE PREGATIRE: cursuri de Finante-Contabilitate finalizate cu atestat

EXPERIENTA:

IN SPECIALITATE: min. 3 ani

PE POST: 1 an

CUNOSTINTE NECESARE:

Contabilitate romaneasca
Utilizare programe de contabilitate
Operare MS Office (Excel, Word )

APTITUDINI SI DEPRINDERI NECESARE:

de calcul
de comunicare
de planificare si organizare a activitatilor specifice

CERINTE PENTRU EXERCITARE:

inteligenta
atentie concentrata
initiativa
placere pentru lucrul cu cifre
putere de concentrare
rezistenta la stres

CARACTERISTICI DE PERSONALITATE: rigoare, exactitate, conformism, corectitudine, spirit practic, amabilitate, perseverenta.

BENEFICII OFERITE

Telefon, laptop

DESCRIEREA FIRMEI

Importator