Analist studii Analize de Piata

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Elaboreaza analize si prognoze macroeconomice

- Elaboreaza materiale de analiza de piata monetara si valutara

- Gestioneaza baze de date necesare realizarii analizelor

- Asigura suport entitatilor comerciale din banca in relatia cu clientii

- Asigura suport cu date economice si prognoze in cadrul procesului intern de bugetare

- Intocmeste rapoarte de piata

CERINTE

- Experienta anterioara in domeniu

- Studii superioare in domeniul economic (licentiat)

- Cunostinte avansate limba engleza

- Cunoasterea limbii franceza

- Capacitate de analiza piete financiare

- Cunostinte macroeconomie, sectoare economice

- Cunostinte statistice de economie generala, finante, banci, analiza economica, previziune si modelare tehnici si instrumente financiare

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a incepe o cariera in domeniul bancar

Tip de contract: Contract pe perioada nederminata

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.