Analist sisteme integrate

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Postul Analist sisteme integrate este asociat departamentului de Cercetare si Dezvoltare al firmei noastre si are urmatoarele responsabilitati:
- studiul documentații tehnice aferente unui proiect
- evaluarea sumara a contextului de aplicabilitate a rezultatului unui proiect (cadrul technic, legislativ, procedural, institutional)
- conceperea sistemelor integrate aferente unui proiect: analiza cerintelor pentru sistemele respective, elaborarea conceptului preliminar al unui sistem, elaborarea specificatiilor tehnice si functionale, cercetarea posibilitatilor de oprimizare a unora existente
- participarea la sau aplicarea demonstrativa directa a unui concept elaborat pentru un sistem
- documentarea completa a tuturor activitatilor de mai sus
Natura sistemelor care intra sub incidenta activitatilor acestui post variaza in functie de domeniul de aplicabilitate al proiectului, cele mai frecvente fiind sistemele informatice integrate pentru transporturi, solutiile de gestiune informatica generala si solutiile de comunicatii de date si voce

CERINTE

Studii: Student sau absolvent Automatica, Telecomunicatii, Informatica/Matematica sau Transporturi

A.Experienta:
1.Proiectarea unui sistem informatic, de telecomunicatii sau a unei retele (la orice nivel: comercial sau didactic)
2. Elaborarea unei specificatii functionale sau a unei descrieri functionale complete pentru un sistem oarecare

B. Cunostinte
1. Cunostinte generale: familiaritate cu notiunile si fenomenele tehnice actuale (preferabil din domeniul IT&C), cunostinte de utilizare avansata a mijloacelor actuale de editare text, gestiune resurse electronice, comunicare electronica, versionare
2. Cunostinte speciale: matematica/programare/ comunicatii/controlul sistemelor (automatizari)
3. Cunostinte analiza si modelare: cunostinte generale de proiectare a unui sistem informatic (preferabil), de modelare a cerintelor un sistem (preferabil), cunostinte de documentare a unei componente functionale a unui sistem (obligatoriu)

C. Aptitudini
1. Capacitatea de a actiona in baza unui rationament clar
2. Gandire si comportament logice
3. Capacitatea de a evalua complet si obiectiv, in mod independent, o problema oarecare, din perspectiva tehnica si administrativa
4. Aptitudini de a lucra atât în echipă cât și independent
5. Capacitatea de a defini caracteristicile tehnice generale ale unei cerinte utilizator si de a extrage functionalitati dintr-un set de caracteristici tehnice

BENEFICII OFERITE

Posibilitatea de dezvoltare profesionala la un nivel si intr-un mediu specific proiectelor europene
Acces la un domeniu tehnic de avangarda
In sens mai larg, conditiile ofertei vor fi direct corelate cu profilul candidatului.