ANALIST SISTEM FUNCTIONAL

Euro Testing Software Solutions SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Definirea specificatiilor functionale pentru cerintele de business privind dezvoltarea sistemului informatic “Core Banking”:
a) Analiza sistemelor existente;
b) Analiza si documentarea impactului cu alte sisteme sau alte module ale aplicatiei;
c) Creeaza si documenteaza “system process model”;
d) Creeaza si documenteaza specificatiile functionale ale aplicatiei;
e) Documenteaza “use cases";
f) Creeaza si documenteaza “database logical model”;
- Revizuieste si scrie documentatia de analiza pentru solutiile propuse;
- Asigura suport pentru implementarea solutiilor propuse, fiind legatura intre echipele de business si cele de dezvoltare;
- Asigura activitatea de parametrizare/configurare a aplicatiei.

CERINTE

- Experienta in analiza de sistem: modelare date, descriere fluxuri si procese;
- Experienta in proiecte bancare complexe: cunostinte de business in domeniile: cont curent, prouse de economisire, produse de creditare (flux de aprobare cereri credite, functionare credite, colectare credite, garantii);
- Experienta in utilizarea tool-urilor UML dedicate activitatii de analiza a sistemelor;
- Capacitate de analiza si sinteza in procesul de descriere cu claritate a fluxurilor solicitate de client (zonele de business din banca) catre echipele de dezvoltare, in cadrul procesului de elaborare a documentelor de analiza;
- Capacitate de organizare a propriilor activitati, pentru asigurarea unui raspuns rapid si prompt la solicitari / intrebari care vin atat dinspre zona de business, cat si din celelelate zone de dezvoltare;
- Abilitati de comunicare si lucru in echipa;
- Cunostinte solide de baze de date relationale Oracle;
- SQL, PL/SQL – nivel avansat;
- Constituie avantaj experienta anterioara ca programator/solution arhitect;

Limbi straine:

- Engleza - nivel mediu-avansat.

Alte cerinte:

- Studii superioare (Automatica, Electronica, Cibernetica, Matematica-Informatica);
- Spirit analitic;
- Seriozitate si implicare;
- Inovator, dornic de a rezolva probleme complexe;
- Spirit de echipa.

BENEFICII OFERITE

- Oportunitati de dezvoltare profesionala si avansare in cariera pe baza rezultatelor individuale;
- Mediu de lucru placut si profesionist;
- Pachet competitiv.

Firma specializata in testare de aplicatii software (teste manuale si automate) si asigurarea calitatii conform standardelor internationale.