Analist Risc - Studii si Metodologii

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

• realizeaza situatii specifice controlului de risc
• stabileste si aplica metodele specifice
• urmareste evolutia proiectelor in derulare
• respecta procedurile specifice si utilizeaza aplicatiile asociate
• comunica termenele si evolutia proiectelor in care e implicat catre superiorul ierahic

Furnizeaza analize si studii necesare in fundamentarea deciziilor de risc.
Contribuie la evaluarea adecvarii capitalului la riscuri, pentru: riscul de credit, riscul de concentrare, riscul rezidual, riscul de tara si riscul aferent creditarii in valuta, atat operational, cat si din punct de vedere metodologic.

CERINTE

• Studii superioare cu specializare in economie sau asimilabile
• Cunostinte solide privind legislatia bancara in special cerintele Basel II / III si IFRS si transpunerea lor in legislatia interna
• Cunostinte informatice: Microsoft Office si interogare / procesare baze de date (preferabil SAS)
• Cunostinte de limba engleza si eventual franceza

Profilul candidatului:

Capacitate de analiza si sinteza
Capacitate de organizare a muncii
Abilitati de comunicare si lucru in echipa / transversal
Rezistenta la mediu de lucru solicitant

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a incepe o cariera in domeniul bancar
Tip de contract: Contract pe perioada nederminata
Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.