Analist risc – Raportare

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Contribuie la identificarea si evaluarea riscurilor asumate de banca, la gestionarea proactiva si declararea riscului de credit.
-Furnizeaza informatiile necesare realizarii rapoartelor interne si externe, specifice ariei de urmarire si controlului riscului de credit
-Asigura coerenta raportarilor livrate cu raportarile interne si externe intocmite de alte entitati din cadrul bancii.
-Contribuie la proiectele legate de aplicatiile si raportarile specifice urmaririi si controlului riscului de credit.

CERINTE

-Studii superioare in domeniul IT (ASE - Cibernetica, Fac. de Matematica, Politehnica sau echivalent);
-Cunostinte informatice : Microsoft Office, programare (preferabil SAS sau alte limbaj de programare cu profil statistic), gestiune baze de date;
-Cunostinte Basel II/Basel III;
-Cunostinte privind procesele bancare;
-Limba engleza nivel avansat (Cunoasterea limbii franceze reprezinta un avantaj)

Profilul candidatului:

-Capacitate de analiza si sinteza;
-Gandire analitica;
-Atentie la detalii;
-Orientare spre client;
-Orientare spre rezultate;
-Capacitate de lucru in echipa;

BENEFICII OFERITE

- Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist
- Tip de contract: Contract pe perioada nederminata

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.