Analist RISC

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Realizeaza rapoarte lunare privind evolutia riscului de credit Retail

- Monitorizeaza acceptarea automata a creditelor prin aplicatiile scoring: urmareste evolutia profilului de risc al clientilor, fortarile de decizie, multisimularile, coerenta datelor introduse in aplicatii.

- Realizeaza rapoarte specifice si analizează comportamentul de neplată al clientilor Retail acceptati in aplicatii de scoring

- Realizeaza documentatia privind dezoltarea rapoartelor specifice;

- Solutionează cerinţe ad-hoc de prelucrare date.

CERINTE

Experienta profesionala:

- Experienta in analiza datelor;

- Experienta in domeniul bancar(optional);

Profilul candidatului:

Cunostintele necesare pe care trebuie sa le detina ocupantul postului:

- Studii superioare cu specializare in statistica sau asimilabile (matematica, informatica, cibernetica);

- Compentente infomatice (preferabil SAS sau alt limbaj de programre cu profil statistic / SGBD );

- Cunostinte de limba Engleza si/sau franceza.

- Cunostinte de analiza financiara si tehnici de analiza (optional) ;

Alte competente:

- Capacitate de analiza si sinteza;

- Capacitate de asimilare rapida a informatiilor complexe;

- Simtul responsabilitatii, bun observator;

- Capacitate de organizare si prioritizare ;

- Capacitate de lucru in echipa ;

- Capacitate de a oferi solutii pentru potentiale probleme noi intr-un timp scurt;

- Rezistenta la stres.

BENEFICII OFERITE

- oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist

- tip de contract: contract pe perioada nederminata

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.