Analist recuperare creante

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Asigura analiza de conformitate a dosarelor primite in gestiune (contracte de credit / garantii, documente de aprobare, fisa de analiza, raport intalnire, polite asigurare, nota de predare, etc.). Solicita opinie consilier juridic, atunci cand este cazul

-Asigura colectarea informatiilor, intocmeste documentatia si analiza specifica in vederea aprobarii masurilor de recuperare pentru dosarele persoane juridice gestionate la nivelul Recuperare - Mari Creante Retea si Pol Bucuresti

-Asigura formalizarea masurilor de recuperare, urmareste si asigura implementarea acestora conform aprobarilor

-Asigura actualizarea informatiilor in aplicatiile de gestiune portofoliu

-Asigura efectuarea in sistem a operatiunilor specifice activitatii structurii deservite

-Asigura intocmirea si promovarea pentru aprobare a documentatiilor pentru stergere creante

-Elaboreaza si transmite, la termenele stabilite, raportarile pe linie de credite neperformante/supraveghere permanenta

-Executa orice alte sarcini de serviciu stabilite de catre superiorii ierarhici.

CERINTE

-Studii medii/superioare absolvite sau in curs de finalizare;

-Minim 2 ani experienta in activitatea bancara, in ariile de back-office, creditare (risc sau comercial)

-Cunostinte de limba engleza de nivel minim incepator ;

-Bune cunostinte de operare MS Office(Word, Excel, PPT)

-Detine capacitate de organizare si focalizare a detaliilor ;

-Este comunicativ si orientat catre rezultate ;

-Manifesta spirit de echipa, o atitudine pozitiva si rezistenta la stres ;

-Este orientat catre rezultate ;

-Manifesta integritate si transparenta in actiuni.

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a incepe o cariera in domeniul bancar

Tip de contract: contract pe perioada nederminata

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.