Analist Programator - Sisteme Operationale Suport

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Se ocupa cu dezvoltarea de interfete si intretinerea aplicatiilor existente de management al retelelor pentru a asigura provizionarea si implementarea de solutii pentru a indeplini cerintele de business, tehnice si organizationale
• Dezvolta programe si scripturi (scripturi Shell, scripturi Perl, etc.) pentru a customiza aplicatiile de retele, avand ca scop optimizarea folosirii lor ca suport pentru activitatile de business
• Dezvolta aplicatii pentru a interfata diferite sisteme de business folosind Servicii Web SOA
• Elaboreaza documentatia sistemelor si documentatia destinata utilizatorilor in timpul dezvoltarii de aplicatii.
• Ofera mentenanta si suport pentru aplicatii
• Lucreaza eficient cu clientii pentru a intelege cerintele de proiectare specifice si efectueaza analiza si proiectarea aplicatiilor informatice.

CERINTE

• Studii universitare sau cunostinte comparabile în tehnologia informaţiei sau intr-un domeniu conex.
• Certificarea in limbaje de programare constituie un avantaj
• Experienta de lucru intr-o platforma UNIX / Linux (HP-UX sau Sun Solaris, Linux).
• Un nivel ridicat de cunoştinţe în proiectarea, dezvoltarea de aplicatii şi implementarea de proiecte de anvergura medie si mare
• Experienţă în dezvoltarea de aplicaţii web, folosind cele mai noi tehnologii Java (servlets, JSP, Web Services) va fi considerat un avantaj
• Înţelegerea protocoalelor relevante pentru managementul SNMP al reţelelor, TCP / IP, UDP, WEBM, QoS, MPLS va fi considerat un avantaj
• Experienta de programare / scripting in Perl, Shell, Java (J2SE/J2EE), MS. NET
• Competenţe de programare in PL / SQL
• Competente solide de depanare şi rezolvare a problemelor aparute
• Experienta in industria telecomunicatiilor constituie un avantaj

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...