Analist Programator Senior

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

Îndeplinirea rolului de Analist Programator Senior presupune o serie de sarcini, cu grad mare de complexitate, care asigură implementarea și funcționarea în condiții optime a sistemelor și aplicațiilor ce sprijină procesul de business la nivelul companiei (ERP – Oracle eBusiness Suite; ERP Real Estate; bugetare și raportare – Hyperion; credit risk; management de documente – SharePoint; alte sisteme și aplicații suportate în cadrul organizației.)

Responsabilităţile importante:

•Analizează, definește, dezvoltă și implementează soluții eficiente, în scopul alinierii la cerințele de business

◦Parcurge toate etapele din ciclul de dezvoltare:
- Analizează impactul cererilor de schimbare;

- Dezvoltă și analizează specificațiile funcționale;

- Dezvoltă, întreține și îmbunătățește rapoarte, interfețe, programe de conversie, extensii, etc, cu grad sporit de dificultate, la un nivel înalt de calitate, în concordanță cu specificațiile funcționale;

- Creează/actualizează documentația tehnică;

- Realizează și documentează unit test-ul;

•Optimizează aplicațiile sau sistemele pentru îmbunătățirea performanțelor acestora
•Participă și coordonează echipe de lucru în cadrul proiectelor de implementare a unor sisteme/aplicații noi, sau în cazul extinderii, upgradării sau interfațării celor deja existente
•Ofera suport colegilor ori de cate ori este necesar, în activitățile cu grad mare de complexitate
•În unele situații îndeplinește funcția de coordonator de echipă (ex. Implementarea unor soluții complexe)

CERINTE

Profilul candidatului:

•Studii
- Studii superioare, preferabil în domeniul IT;

- Cursuri de specialitate în domeniul IT (în cazul în care are studii superioare în alt domeniu în afară de IT).

•Experienţă
- Experienţă minim 5 ani în domeniul IT.

- Experienţă minim 3 ani în implementarea, dezvoltarea, configurarea şi întreţinerea sistemelor informatice;

- Experienţă demonstrată într-o poziţie similară şi/sau în dezvoltarea şi configurarea pentru Oracle eBusiness Suite şi/sau în dezvoltarea de sisteme de raportare;

•Competențe și abilități
- Cunoştinţe solide PL/SQL, Oracle Forms, Oracle Reports;

- Cunoştinţe OLAP, Data Warehouse, Oracle RDBMS, Java;

- Cunoştinţe Oracle Workflow;

- Cunoştinţe Oracle e-Business Suite;

- Cunoştinţe Microsoft SharePoint;

- Cunoştinţe ESSbase, Hyperion şi OBI EE+;

- Cunoştinţe Business Objects;

- Utilizare PC (MS Office - Word, Excel, PowerPoint, Visio; Microsoft Projects, Internet, Outlook);

- Bune cunoştinţe de limba engleză – scris şi vorbit;

- Bune abilităţi de comunicare;

- Deschis(ă) schimbărilor;

- Capacitate de colaborare şi lucru în echipă;

- Atitudine şi gândire pozitivă;

- Capacitate de respectare a angajamentelor asumate;

- Dorinţă şi capacitate de a învăţa;

- Capacitate de adaptare la un mediu dinamic;

- Rezistenţă la stres.

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...