Analist Financiar - RAPORTARE SI CONTROL MOBIL

Telekom Romania Communications S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

Raporteaza catre: Supervisor Raportare si Control Mobil

SCOP: Consolideaza si analizeaza cheltuielile departamentale, inclusiv analiza si controlul inregistrarilor pe centrele de cost, in scopul dezvoltarii de rapoarte cu o frecventa lunara sau ad-hoc.

RESPONSABILITĂŢI PRINCIPALE:

•Creeaza rapoarte "actual versus buget" pentru cheltuielile de tip CAPEX in scopul monitorizarii incadrarii in bugetul agreat.
•Intretine relatia cu coordonatorii de buget ai functiunilor din cadrul companiei, in scopul sustinerii activitatii lor precum si pentru a colecta date relevante pentru raportarile lunare.
•Mentine si imbunatateste, in baza cerintelor de business, lista de Centre de Cost in scopul asigurarii unei situatii actualizate si accurate a acesteia.
•Pregateste analize lunare referitoare la cheltuielile generale si administrative la nivelul functiunii DTMIP;
•Pregateste raportari de date non-financiare (magazine, site-uri etc);
•Construieste modele de verificari suplimentare pentru analizele de cheltuiele actuale / previozionate pentru a reflecta variantele fata de datele bugetate;
•Colecteaza date financiare (buget, actual etc) din partea functiunilor din cadrul companiei, le investigheaza si le analizeaza;
•Lucreaza cu Coordonatorii de buget pentru a asigura alocari acurate de costuri;
•Dezvolta si imbunatateste procedurile privind sistemele ERP pentru a facilita consistenta activitatii de cost control;
•Investigheaza diferentele intre cheltuielile planificate si cele realizate in scopul livrarii de rapoarte acurate catre management;
•Lucreaza in stransa legatura cu echipele IT (Aplicatii Business) pentru actualizari si schimbari in sisteme;
•Efectueaza reconcilieri lunare intre rapoartele de cost si balantele de verificare ERP.
•Se informeaza si respecta standardele din Romania sau Internationale in domeniul contabilitatii, legislatiei, reglementarilor de taxe etc.

Daca identifici multe aspecte comune cu profilul cautat, asteptam CV-ul tau.
Numai candidatii eligibili vor fi selectati.

CERINTE

Studii:
•Diploma de studii universitare

Experienţa în muncă:
•2 ani experienta in analiza financiara

Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:
•Cunostinte de Excel /Alte sisteme IT (DW. ERP)
•Cunostinte de limba engleza – nivel avansat
•Abilitatea de a gestiona taskuri multiple si de a lucra cu termen stranse
•Abilitati excelente de analiza si rezolvare de probleme
•Abilitati de organizare si planificare

Telekom Romania este un brand de telecomunicaţii nou și dinamic, care oferă servicii de telecomunicaţii fixe şi mobile complete, inovatoare, simplificate și personalizate pentru o comunitate vastă de clienți, cu peste 10 de milioane de contracte de servicii.

Prin cei doi operatori, Telekom Romania Mobile Communications şi Telekom Romania Communications, Telekom Romania oferă servicii integrate de telecomunicații, astfel încât clienţii să beneficieze de o experiență completă şi plină de satisfacţii: servicii de voce și date mobile 3G și 4G mobile, telefonie fixă tradițională, internet de mare viteză și televiziune pe mai multe tehnologii, inclusiv IPTV precum și conținut de înaltă calitate și exclusivități. Pentru clienţii business, noul brand este promisiunea unor soluții IT & C la cheie, care să sprijine companiile să devină mai competitive și mai agile.

Telekom Romania este un brand din familia Deutsche Telekom, prezent în 51 de țări de pe cinci continente, cu peste 143 de milioane de clienţi de telefonie mobilă, 31 de milioane de clienţi de servicii fixe şi peste 17 milioane de linii de broadband din întreaga lume. Brandul este prezent pe piaţa românească din 2014, după rebranding-ul comun al COSMOTE România și Romtelecom.