Analist Financiar - Compartiment Raportare si Baza de Date

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Consolideaza si urmareste gestionarea eficienta a Business Plan Capex/Opex si acorda suport titularilor de buget asupra modificarilor fata de Business Planul aprobat.
• Imparte detaliat bugetul pe structuri/titulari de buget si mentine informatia cat mai acurata.
• Urmareste si efectueaza transferurile intre linii bugetare, in urma analizei Business Planului, respectand incadrarea in limitele bugetului aprobat.
• Inregistreaza, vizeaza si urmareste PR-urile in conformitate cu incadrarea in Business Planul aprobat.
• Verifica intocmirea corecta a PR-urilor/ SEF-urilor inaintea inregistrarii in Oracle in cadrul compartimentului.
• Acorda suport in intocmirea corecta a documentelor finaciare cu impact in inregistrarile contabile.
• Opereaza PR-uri, lansari PO si receptii in sistemul ORACLE pentru centrul societatii.
• Compara lunar actuale vs buget pe fiecare linie de buget si cod de responsabilitate in vederea stabilirii economiilor sau depasirilor, evidentierii anumitor neconcordante, transmiterea acestora titularilor de buget si concilierea cu Divizia Financiar.
• Centralizeaza estimarile sosite din tara, le analizeaza din punct de vedere incadrare corecta pe linii de buget, coduri de activitate, coduri de responsabilitate si le transmite catre Divizia Financiar.
• Dezvolta si completeaza lunar raportarea Directiei Proprietati Imobiliare in vederea transmiterii catre managementul Directiei si analizeaza rezultatele bugetare ale Directiei Proprietati Imobiliare in cadrul intalnirilor lunare cu titularii de buget in vederea stabilirii unor masuri de gestionare eficienta a bugetului.
• Raspunde de dezvoltarea si implementarea oricarui raport solicitat de catre Directia Proprietati Imobiliare in termenii stabiliti prin procedura aferenta.
• Analizeaza activitatea Directiei Proprietati Imobiliare si propune procese, politici si proceduri operationale precum si propuneri de eficientizare a celor existente.
• Analizeaza impactul tuturor modificarilor din cadrul companiei in activitatile Directiei Proprietati Imobiliare si asigura suport in implementarea acestora.
• Asigura crearea si centralizarea tuturor proceselor si procedurilor din cadrul structurii Proprietati Imobiliare si opereaza toate modificarile ce pot interveni asupra acestora.

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

CERINTE

• Studii economice superioare (de preferat Facultatea de contabilitate si informatica de gestiune/Cibernetica, statistica si informatica economica/Finante, asigurari, banci si burse de valori).
• Minimum 2 ani experienta in activitati de analiza financiara si control, urmarirea bugetelor, precum si in analiza si monitorizarea de indicatori de performanta.
• Atestat ACCA reprezinta un plus si/sau alte cursuri/atestate in domeniu.
• Abilitati operare si de lucru cu diverse sisteme/programe informatice/financiare/contabile: ORACLE, SAP, ESSBASE, etc.
• Se prefera experienta in managementul de proiecte precum si in implementarea de procese si proceduri organizationale.
• Capacitatea de a realiza obiectivele asumate si aflate in aria sa de responsabilitate.
• Capacitatea de a lucra in conditii de sarcini multiple ce necesita prioritizare.
• Orientare catre client, orientare catre rezultate, abilitatea de a lucra in echipa.
• Persoana activa, foarte organizata cu spirit de initiativa, capabila sa coordoneze si sa gestioneze mai multe lucrari in acelasi timp.
• Capacitatea de a face fata unui mediu de lucru dinamic, in continua schimbare.
• Abilitati de comunicare verbala si in scris.
• Cunostinte de operare PC nivel avansat: Ms Office (Word, Excel, Access) Internet, MS Project (soft similar), Ms Power Point .
• Cunostinte de limba engleza scris/vorbit – nivel mediu.

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...