Analist financiar ALM

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Identificarea si masurarea riscurilor generate de pozitiile din portofoliul structural; propunerea alternativelor optime de acoperire a acestora
-Analiza pozitiei de lichiditate si propuneri de optimizare
-Analiza rezultatelor financiare si identificarea oportunitatilor de profit
-Contributie la gestionarea sistemului preturilor interne de transfer privind finantarea (FTP)
-Informarea continua cu privire la prevederile legale si reglementare in domeniu

CERINTE

Studii si Experienta:

-Studii superioare economice
-Certificare CFA, FRM in curs sau finalizata, precum si cursuri individuale (Coursera, EDX etc.) pot reprezenta un avantaj
-Minim 3 ani experienta in servicii financiar bancare
-Familiaritate cu poduse bancare de retail si non retail, economisire si creditare

Competente:

-Cunostinte despre riscul de rata de dobanda, lichiditate, curs valutar, identificarea, masurarea si acoperirea acestora
-Bune abilitati numerice
-Cunostinte despre instrumente financiare derivate, piata de capital, instrumente cu venit fix
-Cunostinte IFRS (IAS 39, IFRS 13)
-Microsoft excel avansat, Access, PowerPoint
-VBA si R / SAS reprezinta un avantaj
- Limbi straine: Engleza avansat

BENEFICII OFERITE

- Aveti oportunitatea dezvoltarii unei cariere de succes intr-o companie solida si dinamica, membră a unui important grup financiar internaţional;
- Pachet salarial motivant
- Contract pe perioada nedeterminata

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul aplicatiilor fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.