Analist financiar

EBC INTERIM

Job suspendat de catre administratorul site-ului

RESPONSABILITATI

EBC Interim recruteaza pentru un important grup din industria auto, un Analist financiar.

Principalul obiectiv al activitatii:

Raportarea si analiza rezultatelor economico-financiare.

Responsabilitati:

* participa la stabilirea bugetului anual si a eventualelor variante ulterioare;
* genereaza rapoarte financiare pentru managementul companiei;
* analizeaza profitabilitatea unor linii de produse, departamente sau sectoare de activitate etc.
* sustine, imbunatateste si dezvolta metode si procese de control;
* pregateste rapoarte si prezentari financiare pentru conducerea departamentului;
* asigura informatiile si rapoartele necesare cu privire la performantele financiare;
* stabileste obiectivele financiare si de afaceri ale companiei pe termen lung si scurt, pe baza evaluarilor externe, realizate la nivelul industriei de profil si a asteptarilor minimale in ceea ce priveste profitul pe investitie;
* participa la dezvoltarea strategiei companiei, inclusiv identificarea oportunitatilor de crestere in cadrul si in afara industriei, stabilirea prioritatilor legate de piete si produse in vederea extinderilor viitoare;
* realizeaza analize financiare pentru fiecare decizie de afaceri si ofera consiliere financiara directorilor din alte departamente;
* urmareste rezultatele reale, comparativ cu cele estimate, trage concluzii si face recomandari menite sa corecteze situatia;
* coordoneaza analizele referitoare la concurenta, elaboreaza viziuni ample de afaceri si, pe baza structurii competitorilor, modelelor de afaceri, strategiilor, punctelor tari si slabe, generatoarelor de lichiditati, etc., anticipeaza urmatoarele actiuni si recomanda modificari sau consolidari ale strategiilor companiei;

CERINTE

Aptitudini necesare ocuparii postului:

• Experienta de minim 1 an pe un post similar
• Studii economice avansate finalizate
• Limba engleza nivel mediu
• Cunostinte minime de contabilitate
• Cunostinte operare PC, in special pachetul Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint)
• Capacitate de comunicare si prezentare

Calitati personale :

• Comunicare
• Organizare
• Capacitatea de lucru in echipa
• Gandire analitica, conceptuala si structurala

BENEFICII OFERITE

Se ofera un pachet salarial foarte motivant si posibilitatea de a avansa ierarhic.

EBC INTERIM este o companie internationala în domeniul recrutării, selecţiei, plasarii şi gestiunii de personal.

EBC INTERIM este in Romania din 2009 si a fost infiintata cu scopul de a oferi pe piaţa românească dar si cea externa, servicii de cea mai bună calitate în domeniile recrutarii de personal si a muncii temporare.

Astfel, prin calitatea serviciilor si a expertizei echipei sale, EBC INTERIM garanteaza derularea unui parteneriat cu societatile client la standardele impuse de acestea.

EBC INTERIM isi propune sa fie si sa ramana ” PARTENERUL DUMNEAVOASTRA IN RESURSE UMANE”