Analist Credite Non-Retail CRSC Bucuresti

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Realizeaza analiza si gestiunea creditelor / angajamentelor pentru clienti, in stransa legatura cu interlocuitorii (ca de exemplu : consilieri de clientela, operatori BO, analisti urmarire, samd);
-Verifica corecta incadrare a clientului in categoria NonRetail;
-Verifica componenta dosarului de credit si a existentei documentelor in forma si continutul solicitat de normele interne;
-Solicita completarea dosarului (in cazul in care este necesar) Aceasta solicitarea trebuie efectuata in termen util astfel incat analiza dosarului sa fie finalizata la data fixata de catre conducere;
-Efectueaza interogarile CRB/CIP/Buletinul Insolventei/Registrul Comertului/Popriri/Labo OnLine si analizeaza rezultatele interogarilor;
-Realizeaza analiza creditelor si a altor angajamente si inainteaza documentatia spre avizare si respectiv aprobare in conformitate cu competentele de avizare/aprobare;
-Pe baza hotararii de aprobare, verifica constituirea garantiilor de la fondurile de garantare (daca e cazul – in functie de tipul de produs) ; redacteaza contractele necesare pentru punerea la dispozitie a creditului/angajamentului si le transmite spre semnare catre Front Office;
-Constituie dosarul banca in forma fizica si electronica si asigura actualizarea acestuia in stransa legatura cu colaboratorii interni;
-Realizeaza cotatia performantei financiare la momentul reevaluarii si oricand este necesar;
-Realizeaza actualizarea gradului de acoperire cu garantii a creditelor/angajamentelor si transmite avizul pentru setarea in sistemele informatice.
-Efectueaza sarcinile de BO privind creditele si angajamentele aferente clientilor din gama NonRetail;

CERINTE

-Studii superioare
-Cunostinte de analiza financiara
-Cunoastere produse, norme si proceduri asociate clientelei persoanelor juridice
-Cunoastere sisteme si aplicatii informatice specific analizei dosarelor persoanelor juridice
-Cunoasterea legislatiei in vigoare in domeniul bancar
-Experienta minim 2 ani in gestiune clienti persoane juridice
-Experienta minim 2 ani in analiza financiara, contabila si tehnici de analiza aplicate in activitatea de creditare aferenta clientelei persoane juridice

Profil:

-Orientare spre rezultate
-Comunicare
-Cooperare, lucru in echipa
-Obisnuinta de a lucra intr-un mediu operativ
-Capacitate de analiza
-Atentie la detalii
-Abilitati de organizare.

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist

Doar candidatii eligibili vor fi contactati, celelalte candidaturi ramanand in baza noastra de date pentru viitoare oportunitati.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.