Analist Credite _ Corporate si IMM

VOLKSBANK ROMANIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

* Verifica criteriile minime de eligibilitate;
* Participa la structurarea tranzactiei in concordanta cu nevoile si posibilitatile reale ale clientului;
* Determina fezabilitatea propunerilor de credit;
* Evalueaza afacerea d.p.d.v al dezvoltarii activitatii in timp, bunurilor si echipamentelor aflate in proprietate, competitie, mamagement, clienti, furnizori, etc;
* Realizeaza analiza financiara pe baza situatilor financiare (structura si evolutia cifrei de afaceri, analiza gradului de indatorare, capacitatea curenta si viitoare de rambursare, dependenta de clienti/furnizori, suport oferit de actionari, termene de incasare/plata, stuctura creantelor/datoriilor, etc.).

CERINTE

# Studii superioare economice;
# Minim 3-5 ani de experienta in domeniul bancar, cu experienta semnificativa în activitatea de Analiza Financiara a Persoanelor Juridice;
# Cunostinte de calculator (Word, Excel, PowerPoint, etc);
# Fluenta in limba engleza (scris, vorbit);
# Fire dinamica, sociabila, atitudine pozitiva, spirit de initiativa, rezistenta la stress, automotivata;
# Spirit de echipa, perseverenta, buna relationare si gestionare a conflictelor, orientare spre rezultate.

Volksbank Romania, detinuta de Volksbank International (subsidiara a Osterreichische Volksbanken – Aktiengessellschaft -OVAG)), a devenit operationala pe data de 8 mai 2000. In buna traditie a bancii austriece pe care o reprezinta, Volksbank Romania si-a indreptat inca de la inceput atentia spre nevoile si interesele persoanelor fizice si intreprinderilor mici si mijlocii oferind produse si servicii de calitate.

“Increderea ne uneste” – sloganul grupului – reflecta parteneriatul pe care se bazeaza banca noastra in relatia cu clientii