Analist Credite Corporate

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Analizeaza dosarul de deschidere si/sau de reinnoire a angajamentelor bancii fata de persoanele juridice si redactarea fisei de analiza;
- Verifica si valideaza informatiile corespunzatoare dosarelor de credit si se asigura de conformitatea acestora cu normele bancare in vigoare in ceea ce priveste activitatea de creditare;
- Are in vedere constituirea eventualelor provizioane tinand cont de riscurile asociate identificate in activitatea de creditare;
- Coteaza portofoliul de clienti din punct de vedere al indicatorilor financiarii si stabileste impreuna cu consilierul de clientela cotatiile finale;
- Identifica si intreprinde masuri de diminuare a riscurilor asociate dosarelor de credit;
- Identifica masurile de intreprins in vederea restructurarii/reesalonarii creditelor problematice si se implica in punerea in aplicare a acestora;
- Se preocupa in mod constant prin actiuni de documentare/formare de imbunatatirea cunostintelor personale in domeniul analizei de credite, ofera feed-back, suport si consiliere analistilor debutanti in vederea indeplinirii obiectivelor fixate;
- Propune amendarea documentelor normative / aplicatii informatice specifice in vederea reducerii riscurilor de creditare si prevenirii anomaliilor ce ar putea interveni in evolutia portofoliului de credite.

CERINTE

Experienţă profesională:

-Experienta in analiza financiara, contabila si tehnici de analiza aplicate in activitatea de creditare aferenta clientelei corporate.

Profilul candidatului:

- Experienta anterioara de minim trei ani pe segmentul de analiza clientela corporate;
- Cunoasterea produselor, normelor si procedurilor asociate clientelei corporate;
-Cunostinte de limba engleza si/sau franceza la nivel avansat, posibilitatea de a se exprima cu usurinta intr-un limbaj economic si financiar;
- Cunoasterea sistemelor si aplicatiilor informatice specifice;
- Studii superioare in domeniul economic;
- Capacitate de analiza;
- Atentie la detalii si bune abilitati de organizare a timpului de lucru;
-Disponibilitate, initiativa si dorinta de progres.

BENEFICII OFERITE

- Contract de munca pe perioada nedeterminata;
- Posibilitatea de a vă alătura unei echipe de profesionişti.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.