Analist Credite

Easy Asset Management IFN SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Efectuarea apelurilor telefonice catre clientii companiei pentru a cunoaste si identifica clasa de risc a acestora;
- Solicita clientilor documentele necesare analizei;
- Procesarea cererilor de creditare si documentelor aferente;
- Interogarea Biroului de Credit;
- Analiza caracteristicilor de risc ale clientului si tranzactiei in conformitate cu normele interne;
- Administrarea fluxului informational aferent procesului de creditare de la initiere si pana la aprobarea/respingerea dosarului;
- Furnizarea de informatii privitoare la produsele si serviciile oferite de companie;
- Raportarea zilnica, saptamanala si/sau lunara;

CERINTE

Inspectorul de Credit este persoana care preia, analizeaza si determina gradul de conformitate al unei cereri de creditare, stabilind oportunitatea acordarii creditului in baza unei argumentatii solid fundamentate, ca o concluzie la analiza realizata.

- Studii superioare, de preferinta in domeniul economic;
- Experienta de minim un an in domeniu;
- Competente de comunicare si usurinta in stabilirea contactelor cu tertii;
- Claritate si coerenta in exprimarea scrisa si orala;
- Buna memorie a datelor si cifrelor;
- Bune abilitati de planificare si organizare;
- Atentie distributiva;
- Spirit de echipa;
- Rezistenta la stres si flexibilitate;
- Cunostinte operare PC: Microsoft Office, Windows.

BENEFICII OFERITE

Salariu motivant, la nivelul pietei, plus bonusuri de performanta;
- Posibilități de avansare in cadrul companiei.

Easy Asset Management este o Institutie Financiara Nebancara fondata in anul 2005, iar in prezent este unul dintre liderii de piata in industria de micro-credite.

Easy Asset Management a dezvoltat cu succes business-ul sau in afara tarii si in 2009, a intrat pe piata din Ucraina sub denumirea de ICredit. In 2011, expansiunea a continuat cu deschiderea birourilor din Romania, urmand Polonia in anul 2013.

Misiunea ICredit este aceea de a construi relatii profesionale, de lunga durata, cu angajatii, clientii si partenerii sai - relatii bazate pe incredere, profesionalism si respect reciproc.

Datorita dezvoltarii foarte rapide si dinamice a organizatiei noastre, in acest moment suntem in cautarea unui nou angajat pentru pozitia Inspector Resurse Umane.