Analist corporate & investment banking

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Pregatirea intalnirilor comerciale si participarea la intalnirile cu clientii la solicitarea echipei comerciale;
- Intocmirea dosarelor de credit pentru clientii repartizati in portofoliu sau in stransa legatura cu echipa comerciala;
- Redactarea contractelor de credit si garantii pentru clientii din portofoliu;
- Urmarirea realizarii conditiilor de aprobare a creditului in colaborare cu echipa comerciala;
- Gestionarea dosarelor de credit pentru clientii din portofoliul atribuit;

CERINTE

- Cunoasterea analizei financiare si a tehnicilor de analiza
- Cunoasterea legislatiei romanesti cu privire la credite si a procedurilor interne privind creditarea, garantarea si urmarirea angajamentelor bancii
- Cunostinte informatice: Word, Excel, instrumente informatice specifice (DCCIT, SMARTFIN etc).
- Limbi straine – engleza si franceza (cel putin una cunoscuta la nivel avansat)
- Absolvent studii economice
- Experienta relevanta de 2-3 ani in domeniu

BENEFICII OFERITE

- Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.