Analist baze de date - Managementul Performantei

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

◦Proiecteaza, implementeaza, intretine si testeaza baze de date suport pentru aplicatiile informatice de raportare si monitorizare pe baza specificatiilor primite.

◦Optimizeaza si intretine stucturile de date existente.

◦Genereaza unitatile de cod necesare extragerii si actualizarii datelor stocate in bazele de date pe baza solicitarilor primite de la dezvoltatorii aplicatiilor interne.

◦Participa la intalnire cu celalte entitati implicate in managementul datelor pentru a asigura coerenta informatiilor.

◦Este responsabil de elaborarea documentatiei tehnice pentru solutiile dezvoltate.

◦Realizeaza redactarea materialului suport pentru utilizatorii finali ai structurilor implementate.

◦Asigura comunicarea cu echipa de dezvoltatori fron-end in vederea optimizarii procesului de extragere a informatiilor si prezentarii acestora intr-un mod cat mai relevant pentru utilizatorii finali ai aplicatiilor.

◦Participa proactiv in identificarea ariilor de imbunatatire a performantelor bazelor de date existente si propune masuri corective.

◦Executa operatiile de control, validare si raportare planificate.

◦Asigura securitatea bazelor de date protejand informatia stocata impotriva accesului neautorizat.

◦Dezvolta si intretine dictionarele de date.

CERINTE

Profilul candidatului:

◦Studii superioare in domeniul IT.

◦Experienţă in domeniu de minimum 3 ani.

◦Cunostinte avansate in domeniul bazelor de date relationale (proiectare, intretinere si optimizare).

◦Cunostinte avansate in lucrul cu baze de date MySQL.

◦Cunostinte in lucrul cu proceduri stocate.

◦Cunostinte in lucrul cu baze de date Oracle.

◦Abilitati in generarea de query-uri complexe pe baza specificatiilor de business primite.

◦Experienta in lucrul cu SAP / Business Objects reprezinta un avantaj.

◦Cunostinte programare PHP reprezinta un avantaj.

◦Stapanirea tehnicilor si conceptelor de securitate a retelelor Intranet.

◦Fire proactiva, organizata, riguroasa, spirit analitic dezvoltat.

◦Persoana capabila sa lucreze sub presiune si sa respecte deadline-uri.

◦Orientare catre rezultate si rezolvarea problemelor; gandire analitica.

◦Abilitati de lucru in echipa si de comunicare.

◦Limbă engleză nivel excelent, scris şi vorbit.

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...