Analist achizitii (materiale si echipamente)

UTI Grup

Job expirat

RESPONSABILITATI

Studiaza documentatia (caiete de sarcini, fise de date, planuri, memoriu tehnic) pusa la dispozitie de responsabilul de departament;
Solicita oferte la distribuitori/producatori, in functie de tipul de produse, cantitate, etc.
Negociaza conditii comerciale cu furnizori interni/externi;
Intocmeste analiza de oferta tehnico-economica in conformitate cu cerintele documentatiei primite de la responsabilul de departament si face recomandari privind sursa de achizitie;
Participa la toate discutiile de sustinere a ofertei tehnice si a cotatiilor de pret pe care le solicita Project managerul catre potentialul furnizor;
Aplica procedura de evaluare a furnizorilor, acorda calificative; pastreaza si transmite permanent catre conducatorul departamentului informatii despre furnizori, structura pietei, etc;
Negociaza si propune spre semnare contractele cadru sau punctuale cu furnizorii;
Urmareste introducerea contractelor in sistemul ERP;
Extrage rapoarte privind achzitiile pe tipuri de echipamente si furnizori, din ERP;
Intermediaza intalniri si organizeaza prezentari de produse pentru clienti (UTI), cu participarea producatorilor;
Intretine si actualizeaza in permanenta listele cu furnizorii potentiali de echipamente si materiale din ariile de specialitate, necesari desfasurarii activitatii grupului in bune conditii, mentine si dezvolta relatiile comerciale cu furnizorii, urmareste evolutia acestora pe piata.
Asigura interfata intre departamentele grupului si furnizorii de echipamente si materiale din ariile de specialitate;
Colaboreaza cu beneficiarul intern pentru gasirea de solutii alternative;
Intocmeste situatii centralizate de achizitii, analizeaza si propune moduri de optimizare a acestora;
Urmareste termenele de livrare, comenzile.

CERINTE

Studii superioare tehnice;
Experienta minim 3 ani domeniul achizitiilor;
Viteza de lucru in programe de tip Office (Windows);
Bune cunostinte de limba engleza (vorbit scris);
Abilitati de cautare avansata pe internet;
Abilitati de comunicare si negociere.

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial motivant;
Tichete de masa;
Abonament medical;
Asigurare de viata.

UTI SYSTEMS este un integrator de sisteme care furnizeaza solutii complete pentru sisteme de securitate, tehnologia informatiei si comunicatii, inginerie civila, folosind tehnologii si echipamente fabricate de producatori de renume, ca si aplicatii software dedicate.

Divizia Sisteme de Securitate cuprinde departamente ale caror competenta acopera o gama larga de servicii in domeniile ingineriei si a integrarii de sisteme complexe de securitate, cercetarii si dezvoltarii de produse hardware si software, ca si al managementului de proiecte si consultantei.

Misiunea Diviziei Sisteme de Securitate

- De a consolida pozitia UTI pe piata sistemelor de securitate complexe
- De a deveni leader pe piata sistemelor electronice de aparare si senzorilor
- De a oferi solutii globale pentru securitatea clientilor

Locul pe piata:
UTI SYSTEMS, prin Divizia Sisteme si Servicii de Securitate este lider in domeniul sistemelor integrate de securitate complexe.

Personal: UTI Sisteme de Securitate are in prezent un nr. de 1200 salariati