Agent de turism

magicventures

Job expirat

RESPONSABILITATI

- identifica nevoile clientilor
- creeaza oferte personalizate
- se ocupa de realizarea pachetelor turistice
- negociaza cu furmizorii
- isi insuseste in detaliu programele turistice, serviciile de cazare si de transport incluse in oferta agentiei
- face rezervari hoteliere si de transport, gestionand locurile pe care agentia le are disponibile.
- participa, ocazional, la targuri si expozitii
- prospecteaza piata turistica (identifica destinatiile turistice pentru care exista cerere din partea turistilor, analizeaza informatiile, selecteaza destinatiile)
- promoveaza produsele turistice
- pune la dispozitia potentialilor clienti toate informatiile necesare, stabileste pretul final al pachetului turistic in functie de optiunile clientului (servicii turistice partiale sau suplimentare solicitate de client) si emite documentele de calatorie (contract, voucher turistic, bilete de transport, asigurari)
- incheie contracte cu clientii
- incheie polite de asigurare (ex.: medicale, de asigurare a autovehiculelor)
- urmareste derularea platilor
- intocmeste periodic documente specifice (rapoarte, borderouri sau situatii financiare)
- administreaza, clasifica, verifica, arhiveaza si transmite documentele (cereri de oferta, oferte, comenzi de rezervare/anulare, copii dupa vouchere, facturi)

CERINTE

- studii superioare domeniul turismului
- limba engleza-nivel avansat
- o alta limba de circulatie internationala reprezinta un avantaj
- cunostinte de operare PC
- minim 1-2 ani experienta pe un post similar

BENEFICII OFERITE

- salariul se negociaza in cadrul interviului
- se pot adauga comisioane din vanzari

DESCRIEREA FIRMEI

Agentie de turism