Administrator sisteme PKI, Bucuresti, Salariu negociabil

ITspec Recruitment

Job expirat

RESPONSABILITATI

Aveti experienta sau doar va pasioneaza sistemele PKI sau Securitatea Informatiei? Clientul nostru oferă produse şi servicii de vârf în domeniul securității și încrederii din mediul informațional si este in cautarea unui Administrator sisteme PKI.

Descrierea jobului
Asigura o functionare corespunzatoare a serverelor si a serviciilor care ruleaza pe acestea
• Studiaza si implementeaza solutii noi pentru:
- Gestiunea certificatelor digitale
- Monitorizare
- Imbunatatirea performantei sistemului
- Automatizare si management central
- Scalarea sistemului
• Asigura suport de grad inalt echipei help-desk
• Asigura suport de grad inalt clientilor
• Testeaza aplicatiile dezvoltate conform proiectelor
• Creeaza, documenteaza si utilizeaza scenarii de test pentru aplicatii si sistem
• Identifica, urmareste si raporteaza erorile sau oportunitatile de imbunatatire a aplicatiilor si a sistemului
• Participa alaturi de liderul echipei pentru dezvoltarea si imbunatatirea aplicatiilor si a sistemului
• Identifica noi metode pentru imbunatatirea serviciilor oferite clientilor
• Participa la discutiile de estimare si planificare a proiectelor
• Contribuie la dezvoltarea Politicii de Certificare (CP) si a Codului de Practici si Proceduri (CPP)
• Participa la procesele de auditare interne si externe

CERINTE

Candidatul ideal
• Minim 3 ani experienta pe un post de Administrator de Sistem Linux
• Studii superioare de profil tehnic (Facultatea de Automatica si Calculatoare, Facultatea Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei)
• Cunostinte avansate de limba engleza (atat scris cat si vorbit)
• Atitudine proactiva, orientare catre rezolvarea problemelor si capacitate buna de comunicare
• Organizare eficienta a propriei activitati, prioritizare
• Capacitatea de a raspunde prompt solicitarilor
• Cunostinte avansate cu privire la:
- Principiile de interconectare dintre echipamentele IT
- Gestiunea certificatelor digitale (CSR, CRT, Key)
- Ciclul de viata al certificatelor (inregistrare, autentificare, emitere, reinnoire, suspendare, revocare)
- Lucrul cu utilitarele OpenSSL, Java si protocolul LDAP
- Sisteme de operare Linux (Ubuntu, Debian), Windows (XP,7,8, Windows Server)
- Servere si tehnologii web: Apache si/sau NginX, configurare webserver (PHP si SSL support)
- Standardele PKIX, PKCS, SSL, TLS, S/MIME
- Domeniul PKI sau domeniul securitatii informatiei
- Retelistica (VPN, routing, firewall)
- Administrarea bazelor de date precum: MySQL, SQL Server, Postre SQL

Constituie un avantaj:
• Certificat CISSP, VMware, CCNA
• Permis de conducere categoria B
• Cunostinte medii cu privire la:
- Criptografie si dispozitive criptografice (token, smart card, HSM)
- Configurarea Autoritatilor de Certificare
- Marcarea temporala
- Securitatea telecomunicatiilor si a retelelor
- Gestionarea arhitecturilor de securitate
- Securitatea aplicatiilor software sau a serverelor web
- Controlul accesului
- Virtualizare
- Servicii si protocoale de monitorizare (nagios, cacti, mrtg, snmp)
- Limbaj de programare PHP, JAVASCRIPT, JAVA, AJAX, PERL, PYTHON, HTML/CSS

ITspec Recruitment is one of the IT&C recruitment and selection consultancy in Romania, willing to set up healthy boundaries for both clients' and candidates' interests. We are providing various roles and technical expertise levels for international projects, therefore show our contribution for helping companies around the world deal with the scarcity of IT specialists.

We are highly passionate and entirely responsible about our work, keeping an eye open for talented specialists at all times and always enthusiastic to develop potential partnerships whenever possible.