Accounts Receivable

UPA Solutions

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Operează zilnic încasările de la clienţi
• Realizează periodic punctaje de sold cu clienţii, urmate de semnarea confirmărilor de sold
• Verifică preţurile de vânzare din facturi, ofertele de preţ şi de discount aplicabile şi setarea corectă a clienţilor în cadrul ofertelor
• Verifică discounturile acordate comparativ cu oferta aplicabilă, pe fiecare categorie de clienţi
• Realizează rapoarte de urmărire a soldurilor neîncasate şi le transmite către Directorii de Zonă, solicită explicaţii şi monitorizează promisiunile de plată ale acestora, precum şi documentele pe care le transmite, în conformitate cu Procedura de Urmărire şi Recuperare Creanţe
• Verifică întârzierile la plată şi emite proforme/facturi de penalităţi de întârziere
• Întocmeşte notificări de sold/somaţii pentru clienţii cu întârzieri la plată în vederea recuperării debitelor restante, conform procedurilor
• Propune constituirea de provizioane pentru clienţii pentru care se încearcă recuperarea soldurilor în instanţă şi efectuează înregistrările contabile dupa ce primeşte aprobările necesare
• Îndosariază şi ţine evidenţa contractelor cu clienţii
• Monitorizează înscrierile garanţiilor luate de la clienţi în AEGRM
• Răspunde de componenţa soldurilor conturilor contabile din grupa 41
• Verifică lunar corespondenţa între rapoartele logistice de mişcare stoc şi rulajele contului 371
• Verifică lunar componenţa soldului contului 371 şi se asigură de corelarea valorii cu rapoartele de stoc generate de responsabilii din depozit.
• Verifică documentele de descărcare de stoc şi de mişcare între gestiuni
• Solicită rapoarte şi explicaţii pentru ieşirile de mărfuri deteriorate sau expirate

CERINTE

• Studii superioare economice
• Cunoştinţe avansate de utilizare pachet Microsoft Office şi Charisma ERP
• Cunoştinţe de contabilitate şi experienţă ce cel puţin 2 ani în domeniu
• Bune abilităţi de comunicare si planificare
• Capacitatea de a lucra in condiţii de stres, cu termene limită

BENEFICII OFERITE

• Pachet salarial atractiv
• Bonuri de masa
• Posibilități de dezvoltare în cadrul unei echipe tinere şi dinamice

UPA Solutions este o companie romaneasca ce oferă o gamă largă de servicii printre care furnizarea de servicii de recrutare, selecție de personal și formare profesională.

Compania aflată în continuă dezvoltare are în prezent un număr de 12 colaboratori în patru centre de contact, Bucureşti, Botoşani, Brăila şi Alba Iulia, urmând să deschidă în perioada următoare, noi puncte de lucru. Expertiza echipei din cadrul UPA Solutions în domeniul serviciilor de resurse umane permite companiei noastre să asigure servicii de calitate alături de garanția identificării candidaților potriviți dinamicii companiilor-client.

Pentru mai multe informatii vizitati site-ul: www.upasolutions.ro