Reprezentant vanzari - lubrifianti industriali

GSS GROUP SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Candidatul ideal este o persoana cu experienta nu doar in activitatea de vanzari de produse si/sau servicii, ci si un profesionist in tehnica fluidelor (hidraulica), o persoana dinamica, care doreste sa se perfectioneze zilnic, sa acumuleze noi cunostinte, sa rezolve problemele clientilor ori de cate ori acestia apeleaza la tine !
Experienta si cunostintele pe care le detii in domeniul tehnicii fluidelor (mecanica, hidraulica, hidrostatica) constituie un avantaj.
Trebuie sa ai pasiune pentru vanzari, bazata, in principal, pe disponibilitatea de a oferi si consultanta tehnica, precum si o dorinta remarcabila de a invata lucruri noi.

RESPONSABILITATI / BENEFICII:
1. Administrarea si dezvoltarea portofoliului de clienti.
- Prezentarea, promovarea si vanzarea produselor in conformitate cu standardele si politicile comerciale ale companiei;
- Consilierea clientilor existenti; participarea la negocieri, intocmirea contractelor, monitorizarea derularii si finalizarii acestora. ( stabileste si participa la intalnirile cu clientii, intocmeste documentatia premergatoare intalnirilor, redacteaza rapoartele dupa intalniri si post vanzare.)
- Urmarirea tendintelor pietei in domeniul vanzarii de lubrifianti industriali si auto si a echipamentelor conexe lubrifierii.
- Participarea la targuri interne si externe.
- Urmarirea realizarii planului de vanzari lunar, trimestrial, anual;

2. Identificarea necesitatilor tehnologice ale clientului in concordanta cu produsele comercializate de firma noastra si participarea la testari:
- Analizarea cerintelor clientilor si acordarea consultantei privind caracteristicile produselor si a conditiilor de vanzare;
- Fidelizarea relatiei cu clientii din portofoliul companiei;

CERINTE

- Studii superioare tehnice absolvite (profil tehnic / masini unelte);
- Experienta in vanzari minim 3 ani;
- Abilitati excelente de comunicare, de negociere si putere de convingere;
- Abilitati de analiza si de organizare;
-Cunostinte avansate de limba engleza (avantaj-limba germana);
- Cunostinte bune de operare PC (pachetul MS Office);
- Carnet de conducere categoria B;
- Disponibilitate la deplasari.

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial compus din salariu fix si comision stabilit in functie de performanta.
- Logistica aferenta locului de munca (masina de serviciu, laptop, telefon mobil);
-Pregatire tehnica de specialitate.
- Training-uri de dezvoltare a abilitatilor specifice activitatii.

GSS Group SRL este o intreprindere cu capital integral romanesc, situata in Brasov, cu experienta in domeniul importului si distributiei de lubrifianti, echipamentelor conexe lubrifierii, mentenanta lubrifiantilor industriali si preluarea lubrifiantilor uzati.