Inginer sistem IT Infrastructura (Junior)

S.C ELECTROPRECIZIA S.A

Job expirat

RESPONSABILITATI

Responsabilitati:
• Instaleaza, configureaza, administreaza si mentine in functiune statiile de lucru, echipamentele IT si serverele din Grup (hardware/sofware);
• Cableaza, instaleaza si realoca echipamentele IT pe platforma Grupului;
• Asigura service-ul in ceea ce priveste: depanarea, intretinerea, configurarea statiilor de lucru, laptop-urilor, imprimantelor, multifunctionalelor, switch-urilor, routerelor, tabletelor, telefoanelor mobile/accesoriilor si retelelor de calculatoare;
• Asigura suportul tehnic si instruieste beneficiarii pentru implementarea metodelor si echipamentelor noi;
• Elaboreaza norme si manuale de exploatare pentru utilizarea echipamentelor din dotare.
• Rezolva operativ incidentele aparute in functionarea echipamentelor (24h/24h pentru situatii critice);
• Tine evidenta si gestioneaza infrastructura IT;
• Asigura securitatea datelor (antivirus, firewall, politici de securitate);
• Analizeaza ofertele din piata pentru achizitionarea echipamentelor IT suplimentare, upgrade hardware/software;
• Intocmeste si tine evidenta zilnica a documentatiei infrastructurii hardware, a problemelor aparute si a solutiilor gasite.

CERINTE

• Studii superioare de specialitate in domeniul ingineriei informatice: Automatica , Informatica, Tehnologia informatiei (finalizate recent sau student in an terminal);
• Limba engleza scris si vorbit – nivel mediu;
• Cunostinte despre sistemele de operare (Microsoft Windows XP/7/8/10, Server 2008/2012, virtualizare, Apple);
• Cunostinte despre hardware de calculatoare (statii de lucru, medii de stocare servere);
• Cunostinte de depanare si configurare PC (hardware, software);
• Cunostinte de networking, cablare (Ethernet, LAN, WAN, TCP/IP);
• Cunostinte de construire, intretinere, monitorizare si administare LAN.

BENEFICII OFERITE

- salariu de baza;
- tichete de masa;
- oportunitate de dezvoltare a carierei.

Electropecizia S.A este un important producător de motoare electrice mono si trifazate din Europa de Sud-Est și Centrală, și totodată principalul producător român de echipament electric și electronic pentru o gamă variată de automobile,tractoare și camioane cu o tradiție de peste 77 ani.