INGINER OPTIMIZARE LEMN

SC VITRAROM SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

1. Optimizarea consumului de material lemnos;
2. Identificarea materialului dupa comanda si marcarea paletilor la receptie marfa de la furnizor inainte de intrarea in depozit;
3. Asezarea optima a materiei prime in depozit;
4. Pregatirea paletilor in functie de tipul de lemn pentru productie, in functie de planificare;
5. Urmarirea consumului de material lemnos pe comenzi;
6. Separarea rebutului de lemn, pentru recuperat sau deseu;
7. Estimeaza calculele de proiectare, productie si pierderi pentru diverse produse fabricate din lemn;
8. Raporteza saptamanal consumul real vs pierdere in functie de tipul de materie prima.

CERINTE

1. Studii medii sau superioare in Industria Lemnului.
2. Experienta in prelucrare primara a Lemnului, min 2 ani;
3. Cunostinte referitoare la:
a. Scopul randamentului lemn ca si materie prima;
b. Felul taierilor la operatiile de prelucrare primara;
c. Randamentul maxim la obtinerea pieselor semifabricate;
d. Pierderile minime dupa operatia de debitare si 4 fete si incadrarea rebutului in vederea recuperarii;
e. Identificare tip defecte lemn;
f. Etapele de prelucrare primara lemn;
g. Identificare eficienta proces productie si conditii lucru masini vizavi de rebutul de proces;
h. Utilajele folosite pentru prelucrarea primara a lemnului.
4. Avantaje: cunoastere sistemului FIFO, Lean Manufacturing, SAP si Limba Franceza.

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial atractiv, mediu lucru competitiv, transport in comun asigurat.

Din anul 2005, S.C. VITRAROM S.R.L. face parte din grupul VIAL care deține o rețea de 57 de magazine în Franța, 2 în Portugalia și 6 în Bolivia. Noi ne desfășurăm activitatea în două locații din țară: în Lunca Câlnicului, Brașov, pe o suprafața de peste 2.5 ha unde producem tâmplăriile din aluminiu, lemn exotic și PVC. În a doua unitate de la Târgu Neamț producem obloane din rășinos.