Reprezentant vanzari

Adecco Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Sarcini specifice postului:
· Indeplinirea planului de vanzari asumat cu directorul de vanzari.
· Sa reprezinte si sa promoveze numele marcii in conformitate cu strategia de vanzare a companiei.
· Sa urmareasca permanent atragerea de noi clienti si sa mentina legatura cu clientii deja existenti.
· Sa intocmeasca ofertele pentru autovehicule, insotite de datele tehnice si prezentarea serviciului financiar.
· Sa informeze clientul despre posibilitatea efectuarii de Test-Drive si sa il efectueze, sa semneze cu clientul formularul de Test-Drive, sa realizeze o copie dupa permisul clientului si sa completeze cartea autovehiculului; sa verifice valabilitatea permisului.
· Sa semneze procesul de predare-primire autovehicul (si starea acestuia) in cazul predarii / preluarii de la o firma de transport auto (expuneri, transfer dealeri, etc).
· Sa puna la dispozitia clientului documentele necesare intocmirii dosarului de finantare, sa pastreze contactul cu finantatorul, sa intocmeasca (atunci cand este cazul) contractul de leasing, sa urmareasca evolutia platilor, comunicand clientului toate informatiile legate de operatiunea de finantare in conformitate cu procedura de lucru convenita
· Sa incheie Contractul de Vanzare-Cumparare, sa comande autovehiculele, sa verifice conformitatea comenzilor, sa mentina legatura stransa cu clientii in vederea indeplinirii obligatiilor contractuale.
· Urmarirea platilor si livrarea autovehiculelor numai dupa incasarea intregii sume contractuale.
· Sa intocmeasca comenzile interne, sa urmareasca instalarea pentru accesorii, echipamente si lucrari suplimentare (ex. alarma, senzori parcare, etc.), si sa urmareasca incasarea contravalorii facturilor aferente.
· Sa ia in primire autovehiculele de la Departamentul Service pregatite pentru livrare si sa se asigure ca acestea sunt insotite de toate documentele aferente livrarii (atunci cand nu este disponibil asistentul de livrare).
· La livrare sa prezinte clientului modul de functionare a tuturor comenzilor autovehiculului, a conditiilor de garantie si persoana de legatura service; sa semneze impreuna cu acesta procesul verbal de predare-primire, certificat de garantie, factura fiscala si CIV-ul.
· Sa fie la curent cu desfasurarea diverselor licitatii, sa intocmeasca documentele de ofertare si urmareasca derularea licitatiei.
· Sa intocmeasca “Dosarul Autovehiculului“ si sa-l arhiveze conform procedurilor companiei.
· Sa actualizeze in permanenta baza de date cu clienti si sa se asigure de corectitudinea acestora (VU2).
· Sa asigure reprezentativitatea marcii in showroom (autovehicule, materiale informative, ordine etc.).
· Sa fie la curent cu detaliile, noutatile tehnice si evolutiile produselor marcii reprezentate, precum si toate promotiile conexe din concern.
· Sa fie la curent cu situatia pietei auto, sa urmareasca rapoartele APIA si sa utilizeze aceste informatii in activitatea de vanzari
· Urmareste inmatricularea si predarea numerele de inmatriculare (in cazul PLR).

CERINTE

· Orientare catre client.
· Aptitudini de comunicare si integrare, empatie.
· Competente cognitive (abilitati de invatare, inovare, planificare si organizare).
· Competente personale (deschidere, initiativa, angajament si perseverenta).
· Studii superioare, absolvite sau in curs.
· Experienta in vanzari (un avantaj).
· Permis de conducere valid.
· Limba straina (un avantaj).
· Etica profesionala (confidentialitate).

DESCRIEREA FIRMEI

ADECCO RESURSE UMANE SRL
Romania, Bucuresti, sector 1, str. Dr. Iacob Felix Nr. 28, Etaj 4
Nr. ORCB J40/12364/2003, CUI RO15739037
Capital social subscris si varsat: 392.440 Lei
Nr. autorizatie Agent de Munca Temporara: 17/2005
Autorizatie seria nr. B/ 0000008/25.10.2005
Nr. Operator Date Personale: 15866
Tel: 00 40 21 300 35 46, Fax: 00 40 21 300 35 54
E-mail: office@adecco.ro, Web: www.adecco.ro

ADECCO ROMANIA SRL
Romania, Bucuresti, sector 1, str. Dr. Iacob Felix Nr. 28, Etaj 3
Nr. ORCB J40/4467/2000, CUI RO 13002186
Capital social subscris si varsat: 360.575 Lei
Nr. Operator Date Personale: 15862

BUCURESTI (HQ)- Doctor Iacob Felix Nr. 28, Sector 1, Tel.: 021/300 35 46; e-mail: recrutare@adecco.ro

ARAD - Mihai Eminescu nr. 45, Tel: 0257 / 281 147; E-mail: arad@adecco.ro

BRASOV - Str Petru Rares Nr 10; Tel.: 0040 - 372/70.57.95; e-mail: brasov@adecco.ro

CLUJ - Str. Vasile Lupu Nr 36 , Tel: 0264/ 406 234; e-mail: cluj@adecco.ro

IASI - Bld. Tutora Nr. 4, bl. B4 scara D, Tel: 0232 / 206 120; e-mail: iasi@adecco.ro

ORADEA - Str. Tudor Vladimirescu Nr 26; Tel.: 0040 - 727 735 160 e-mail: oradea@adecco.ro

PITESTI - Str. Fratii Golesti Nr. 57, etaj 2; Tel: 0248 / 612 303; e-mail: pitesti@adecco.ro

PLOIESTI - Str Mercurului Nr 1, Tel: 0244/ 519 320; e-mail: ploiesti@adecco.ro

SIBIU - Str. Vasile Milea Nr 11, Ap 57, Tel: 0269 / 206 450; e-mail: sibiu@adecco.ro

TIMISOARA - Str. Popa Sapca Nr. 12 tel: 0256/ 432 211; e-mail: timisoara@adecco.ro