Economist – compartimentul financiar

SC BLAZER SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Urmareste asigurarea întregului proces de incasari si plati, în conformitate cu obiectivele, programul şi standardele de calitate ale firmei.
• Executa operatiuni de decontare (utilizand instrumente de debit pe suport hartie, internet-banking). Urmareste periodic starea financiara a conturilor in banci si efectueaza punctajul cu extrasele de cont luand masuri de corectare a eventualelor erori.
• Stabileste necesarul de plati, inainteaza pentru aprobare, intocmeste OP sistem electronic si/sau formular, justifica plati in valuta catre banca, negociaza valuta (vânzare-cumparare), utilizeaza credite, justifica trageri credite catre banca, monitorizeaza operare, deplasare banca, actualizeaza evidenta facturi furnizori si clienti.
• Controlul casieriei societatii, urmarirea realitatii si legalitatii operatiunilor de casa, inventarierea numerarului si a altor valori existente in casierie potrivit reglementarilor legale in vigoare.
• Cash-flow previzional si realizat, optimizare incasari si plati.
• Mentinerea legaturii cu clientii, furnizorii interni si externi si institutiile publice in ce priveste datoriile si creantele societatii.
• Urmarirea inscrierii in contractele economice a unor clauze specifice cum sunt: termenele de plata, instrumentele de plata impreuna cu consilierul juridic al societatii.

CERINTE

• Studii superioare economice;
• Cursuri de specializare profesionala;
• Operare PC: Windows si Microsot Office.
Cunoasterea (scris si vorbit) a limbii engleze, sau italiana, sau spaniola sau germana este un avantaj la angajare.

BENEFICII OFERITE

• Pachet salarial motivant, telefon.
• Tichete de masa;
• Transport asigurat in limita a 50%.

S.C. BLAZER S.R.L. - Societate in reorganizare judiciara, este o companie infiintata in 1990, cu capital privat, avand ca principal obiect de activitate producerea si exportul de camasi barbati. Echipa Blazer, dupa reorganizare, in prezent numara peste 250 de angajati, cu previziuni de crestere la 400 de salariati in anul 2019.