Farmacist Sef - Sibiu, Satu Mare, Baia Mare

Best Corporate Labour Group

Job expirat

RESPONSABILITATI

Cautam o persoana cu experienta pentru pozitia de Farmacist Sef, pentru clientul nostru, companie internationala care activeaza in industria pharma (distribuitor de produse farmaceutice si parafarmaceutice), operand un lant important de farmacii din tara. Orasele in care sunt deschise pozitiile sunt: Sibiu, Baia Mare si Satu Mare.

• Organizeaza, conduce si controleaza intreaga activitate tehnico-profesionala din cadrul farmaciei, cu respectarea regulilor de buna practica farmaceutica;
• Intocmeste si inainteaza raport saptamanal si lunar catre managerul regional;
• Asigura aprovizionarea ritmica si constanta a farmaciei cu medicamente si alte produse de sanatate conform procedurilor de lucru specifice, respectand prevederile legislative;
• Raspunde si efectueaza receptia calitativa si cantitativa a produselor, pe baza facturilor emise de furnizori, verificand ca seria si termenul de valabilitate sa fie conforme cu documentele;
• Supravegheaza, coordoneaza, verifica si evalueaza activitatea farmacistilor si asistentilor de farmacie angajati si a celor aflati in practica;
• Asigura si executa eliberarea medicamentelor pe baza de prescriptie medicala, cu respectarea prevederilor legale;
• Informeaza corect pacientul asupra tuturor aspectelor legate de medicament, mod de administrare, doze, reactii adverse, efecte secundare si pret;
• Informeaza pacientii asupra drepturilor acestora cu privire la eliberarea medicamentelor cu si fara contributie personala;
• Intocmeste zilnic Registrul de casa;
• Raspunde de activitatea farmaciei in ansamblu si o reprezinta in fata organelor de control;
• Urmareste termenele de valabilitate ale tuturor autorizatiilor farmaciei si anunta reinnoirea lor cu cel putin o luna inainte catre seful ierarhic;
• Pastreaza documentatia de PSI , Securitate si Sanatate (Protectia Muncii) si raspunde de ele la controalele efectuate de organele de abilitate;
• Face instructajul de securitate si sanatate in munca pentru farmacisti, asistenti de farmacie si personalul auxiliar.

CERINTE

• Absolvent al Facultatii de Farmacie;
• Detinator de Certificat de Membru CFR actual;
• Minim 1 an experienta pe un post similar;
• Cunoaste si aplica prevederile legale mentionate in Codul Deontologic al Farmacistului elaborat de catre Colegiul Farmacistilor din Romania.

We are a small friendly company with a personal approach to recruitment. We endeavor to treat all of our candidates how we ourselves would wish to be treated and we make every effort not to waste your time or make any false promises of work that we cannot deliver upon.